YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başbakan özür dileyemez"
Dersim tartışmalarına DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek de katıldı. Yazılı açıklamada Erdoğan'ın açıklamalarıyla Atatürk'ü ve dönemin başbakanını hedef aldığını söyleyen Zeybek, "Başbakan'ın özür dileme yetkisi yoktur"dedi.
"Başbakan özür dileyemez"
24 Kasım 2011 / 11:11 Güncelleme: 24 Kasım 2011 / 11:13

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dersim konusundaki açıklamalarıyla ilgili, ''Başbakan'ın özür dileme yetkisi yoktur'' dedi.

Zeybek, yaptığı yazılı açıklamada, Erdoğan'ın Dersim olaylarına ilişkin açıklamalarda bulunurken, Atatürk'ü, dönemin başbakanını ve dönemin genelkurmay başkanını hedef aldığını iddia etti.

''Başbakan'ın özür dileme yetkisi yoktur'' diyen Zeybek, şunları kaydetti:

''Sayın Başbakan'ın, 'Devlet adına özür diliyorum' sözünü de onun cehaletine veriyoruz. Çünkü, yasalarımıza göre devleti temsil etme yetkisi Cumhurbaşkanına verilmiştir. Sadece Cumhurbaşkanı devleti temsil eder, valiler ve büyükelçiler de bulundukları yerlerde devleti temsil eder. Dolayısıyla hükümet başkanlarının böyle bir yetkisi yoktur. Hükümeti adına özür dileyebilir ona bir şey diyemeyiz. Ama şimdi hükümeti adına bu özürden dolayı, halkımızdan özür dilemeye çağırıyorum kendisini.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler