YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan onay verdi
Başbakan onay verdi
23 Ekim 2011 11:26
Terörle mücadelede özel harekât timlerinin daha ‘etkin’ hale getirilmesi amacıyla yeni yapılanmaya gidildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, eylem riski taşıyan bölge illerine göndereceği takviye özel harekât ve çevik kuvvet timleri için ‘Geçici Barınma Merkezleri’ kuracak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği destekle başta Hakkâri olmak üzere Tunceli, Şırnak, Diyarbakır, Van ve Siirt’te barınma merkezleri oluşturulacak. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu yöndeki talebine Başbakan Erdoğan “jet” onay vererek 10 milyon TL’lik kaynak tahsis ettirdi.

PREFABRİKE MERKEZ

Proje ile Doğu ve Güneydoğu’daki ‘kritik’ illere prefabrike merkezler inşa edilecek. Zırhlı nöbet kulübelerinden oluşacak merkezler olası terörist saldırılara karşı korunaklı hale getirilecek. Çeşitli illerden gönderilecek takviye tim ve birlikler bu merkezlerde konuşlandırılacak. Emniyet Genel Müdürlüğü, önümüzdeki günlerde ihaleye çıkarak planladığı prefabrike konut ve zırhlı nöbet kulübelerinin alımını gerçekleştirecek. Bu sayede takviye polislerin kalacak yer sıkıntısı çözülmüş olacak.

ZIRHLI ARACA ENGEL

Bu arada 100 milyon liraya 278 adet Cobra, Shortland, TOMA, Akrep vb. zırhlı araç satın alan polisin gelecek yıl için planladığı zırhlı araç alım projesi sekteye uğradı. Genel Müdürlük 2012 yılı bütçesine zırhlı araçlar için 200 milyon lira ödenek koydu. Ancak, Kalkınma Bakanlığı ödeneği yüksek bularak 75 milyon liraya düşürdü. Ödenek kesintisi mayına karşılı etkili olan Kirpi ve Cobra zırhlı araç alımlarının hedeflenen sayının altında olmasına neden olacak.

BÖLGEYE TAKVİYE

Hakkâri Çukurca’da 24 askerin şehit olması ve 18 askerin de yaralanmasıyla yüreklere ateş düşüren hain saldırıdan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü, bölgeye zırhlı araç takviyesi yaptı. İlk etapta batı illerinden 8 adet Shortland zırhlı araç Hakkâri, Van, Şırnak ve Tunceli’ye gönderildi.

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler