YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Başbakan olarak Van'a beşinci gelişim. Bundan son
“Başbakan olarak Van'a beşinci gelişim. Bundan son
“Başbakan olarak Van'a beşinci gelişim. Bundan son
01 Kasım 2008 / 13:55 Güncelleme: 01 Kasım 2008 / 00:00

Başbakan, Van'da katıldığı toplu açılış töreninde konuşuyor...


İşte konuşmadan önemli satır başları... 


Benim Van'la ilgili bir hayalim var. Şu havaalanına dünyanın heryerinden uçak inse.İşadamları, turistler gelse. Bir havaalanı yetmese. Dünyanın heryerinden insanlar buraya akın etse. Van, ekoturizm, inanç turizmi, dağcılık turizmi için insanları burada ağırlasa. Bütün turizm tesisleri burayı çevrelere. 100. yıl üniversitesine dünyanın her yerinden öğrenciler akın etse. Bir üniversite yetmese.


Van sağlık turizmi için, kış sporları için bütün dünyadan çok sayıda turisti burada ağırlasa. Devasa fabrikalar Van'ı çevrelese. 100. Yıl üniversitesine dünyanın her köşesinden gençler koşarak gelse. Bir üniversite yetmese yanına bir tane daha açılsa. Van turizmin, eğitimin merkezi haine gelse ve böyle bütün dünyada tanınsa. Bölge ülkelerinden ciddi bir çekim oluştursa. Bitlis'i Hakkari'yi Ağrı'yı da içine alsa. Kültür, sanat, spor daha da gelişse, Van dünyada bir marka haline gelse.

Bunlar benim hayallerim ama bunlar asla ve asla ulaşılamaz hayaller değil. Bunlar elde edemeyeceğimiz hedefler değil. yeterki buna inanalım ve bu amaç doğrultusunda çalışalım.


Batı ile doğu arasındaki ayrımı ortadan kaldırıyoruz. Daha önce buralara yapılacak yatırımlar ihmal edilmişti. Şimdi bu açığı kapatıyoruz. Her bir Vanlı kardşeim bu hayal için bu hedefler için çalışmalı. İnanın başarırız. inanın yaparız.


İşte biz böyleydik ama bir kırılma noktası yaşadık ve o sıkıntılı dönemlere geldik. Şimdi küllerinden doğan bir millet var... Ülkenin sorunlarıyla ilgilenmeyenler sokaklarda araba yakmakla meşgul... Başbakan şuraya niçin geliyor, başbakan buraya niçin geliyor demekle meşguller. Onlar buraya uğramadığı zaman Tayyip Erdoğan buradaydı. Başbakan olarak benim Van'a 5. gelişim. Tabi onlar burada Başbakan görmeye alışık değillerdi. Ben onlar için aykırı bir başbakanım. Geliyoruz ve geleceğiz, gezmediğimiz 1 metre kare yer kalmayacak. Gittiğimiz yere biz barışı, sevgiyi götürürüz... Bizim farkımız budur. Amacımız vatandaşımızın hayat standardını yükseltmektir.


6 aydır Türkiye'nin bu açılışlarını yapmak üzere illerini dolaşıyorum. 6 yıldır Türkiye'nin yollarını dolaşıyorum. Göreve geldiğimizde Türkiye'de 6 bin km duble yol vardı. Biz 5.5 yıl içerisinde 9 bin kilometre duble yol ilave ettik. Hedefimiz göreve başlarken söyledik 15 bin km duble yol yapacağız demiştik. Şimdi 6 bin km yol daha yapacağız.

Benim Van'daki yavrum artık bilgisayarla uğraşıyor. Birileri silahla uğraşırken benim Van'daki yavrum bilgisayarla meşgul oluyor. Barışa mesaj gönderenler gelsin Van'da bunu görsünler. Bir taraftan insan hakları, özgürlük diyeceksin. Nerede demokrasi. Diğer tartaftan silahların gölgesinde insanları fikirlereni ipotek koyacaksın.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler