YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan nasıl değerlendirdi?
Başbakan nasıl değerlendirdi?
24 Nisan 2010 21:45
Obama bu yıl da 1915 olayları için "büyük felaket" dedi. Peki Başbakan Erdoğan'ın değerlendirmesi ne oldu?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Obama'nın 24 Nisan'la ilgili mesajının, Türkiye'nin hassasiyetleri doğrultusunda kaleme alındığını söyledi. Ermenistan'da gerçekleştirilen eylemlere de değinen Erdoğan, "Ermenistan'da sokağa dökülen aşırı uçlar, cinsi cibiliyeti nedir bilemem. Bunlar tamamen uluslararası ahlak kurallarını çiğnemeye yöneliktir. Bu tür şeyler Türkiye'de de yapılabilir. Bunlarla sadece bir normalleşme süreci zorlamaya döner" dedi.  
 

Başbakan Erdoğan, Meclis'te gazetecilerin, ABD Başkanı Barak Obama'nın 24 Nisan mesajı ile ilgili sorusunu cevapladı. Erdoğan, "Bazı mahfillerin bu konuyla alakalı beklentileri çok farklıydı. Bu beklentilere sayın Obama bizim hassasiyetimizi de gayet iyi bildiği için, o istikamette bir açıklama yapmadı. Bu açıklama, şu andaki ABD yönetiminin bu konudaki bakışının ne kadar hassasiyet içinde kaleme alındığını göstermektedir" diye konuştu.  
 

Süreci şu ana kadar hep hassasiyetle takip ettiklerini belirten Erdoğan, bugün Parlamento'da bazı açıklamaları dinleyince şok olduğunu söyledi. Bazı partiler adına kürsüye çıkan konuşmacıların, gerek ABD Başkanı Obama ile, gerekse Rusya Başbakanı Putin'le yapmadığı görüşmeleri ve onların da yapmadıkları açıklamaları yapmış gibi gösterdiklerini ifade eden Erdoğan, "Benim gerek son Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde yaptığım görüşmeler, ki orada Putin'le yaptığım bir görüşme yok. Sayın Medvedev'le, sayın Obama ile yaptığım görüşme var. Bu konuda Türkiye'nin hassasiyetlerini, iradesini ortaya koyan bir görüşmedir bu. Bütün bu görüşmelerde bizim Azerbaycan'ın hukukuna halel getirebilecek en ufak bir sapma sözkonusu değildir" şeklinde konuştu.  
 

20 yıllık Minsk üçlüsü sürecinde 17 kez biraraya gelen Azerbayvan ve Ermenistan'ın, sadece son bir kaç ay içinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in, Sarkisyan ve Medvedev'le 10 kez biraraya geldiklerini ifade etti. Erdoğan, bunların, yapılan bütün bu çalışmaların neticesinde gerçekleştiğini söyledi. Erdoğan, "Son seyahatimizde gerek Fransa, gerekse sayın Obama ile de, üçlü olarak da bu çalışmayı yapıp tarafları biraraya getirmek suretiyle artık bu işi bir neticelendirmenin vakti geldi geçiyor diye bizim ısrarlarımız olmuştur. AK Parti iktidarını kalkıp da Azerbaycan'ın hakkını, hukukunu çiğnetmeye yönelik tavır içinde göstermek bir aymazlıktır. Bunu özellikle, altını çizerek söylüyorum. Bu konuda Azerbaycan'ın hukukuna en ufak bir gölge düşürmeyen AK Parti iktidarı, bundan sonra da düşürmeyecektir. Kimse burada hedef saptırmaya gitmesin."  
 

Hükümet'in Parlamento'ya gönderdiği Zürih'te imzalanan protokolün, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki bölgesel barış tesis edilmeden devreye girmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, bunu da Sarkisyan'a açıkça söylediklerini hatırlattı. Erdoğan, Erivan'daki olaylara da tepki göstererek şunları kaydetti: "Ermenistan'da yapılan eylemler, Ermenistan'da sokağa dökülen aşırı uçlar, cinsi cibiliyeti nedir bilemem. Bunlar tamamen uluslararası ahlak kurallarını çiğnemeye yöneliktir. Bu tür şeyler Türkiye'de de yapılabilir. Bunun karşılığında o zaman ne yapacaklar. Bunlarla bir netice alınmaz. Bunlarla bir yere varılmaz. Bunlarla sadece bir normalleşme süreci zorlamaya döner. Olay bu kadar basittir." İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler