YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan: Müslümlanların izzeti, şerefi ölüyor!
Başbakan Erdoğan, Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi Toplantısı'nda konuştu. İslam dünyasına sert eleştirilerde bulunan Erdoğan, Filistinde yaşanan olaylardan memnun olan İslam ülkeleri var dedi.
Başbakan: Müslümlanların izzeti, şerefi ölüyor!
17 Temmuz 2014 / 15:32 Güncelleme: 17 Temmuz 2014 / 16:09

Başbakan Erdoğan, "Mezhebine bakarak, terör örgütlerinin zulmüne rıza göstermek, bu dinde asla olmayan bir tavırdır. 200 binin üzerinde masum Müslüman'ın katili olan zalim Esed'e sırf mezhebinden dolayı muhabbet gsöterenler, Hazreti Hüseyin'in yüzüne bakamzalar. Müslümanlar'ın, medeniyet miraslarına, türbelerine, Hazreti Ali'nin, Hazreti Hüseyin'in türbelerine kast edenler, inanın, Hazreti Peygamber'in, Hazreti Muhammed'in izinden gidiyor olamaz. Camiye girip, türbeye girip, üzerindeki bombayı patlatmak suretiyle Müslümanlar'ın şahadetine neden olan kişi ve kişiler, hiçbir dinin, hiçbir mezhebin mensubu olamaz" dedi.

Kardeş kanının durmasını istiyoruz

Başbakan Erdoğan, "Bu kardeş kanının derhal ama derhal durdurulmasını istiyor, bunu arzuluyor, bunun için çırpınıyoruz. Barışın, refahın, dayanışmanın Ortadoğu'nun hakkı olduğunu biliyor, bunu sağlamak için her türlü imkanın olduğunu görüyor, tüm tarafları itidale, düşünmeye, tezekkür ve tefekküre davet ediyoruz" dedi.

"Filistin'de insanlık ölüyor, insanlık onuru ölüyor"

Başbakan Erdoğan, "Filistin'de yaşanan, bir mezhep çatışması olmadığı için, bir Şii-Sünni çatışması olmadığı için, oradaki can alıcı mesele maalesef İslam dünyasının da ilgisini çekmiyor. İşte burası yaralayıcı. Oysa hepimiz biliyoruz ki Filistin'de bizim çocuklarımız, bizim yavrularımız ölüyor. Filistin'de bizim özbeöz kardeşlerimiz şehit ediliyor. Filistin'de insanlık ölüyor, insanlık onuru ölüyor. Özellikle de Müslümlanların izzeti, şerefi ölüyor. Bakın daha ileri gidiyorum; kim ne derse desin, bizim için önemli olan Rabbimizin rızasını kazanmaktır, kulların rızasını değil" dedi.

İslam dünyası dik dursaydı...

Başbakan Erdoğan, "Biz Filistin'in 1948'den beri yaşadığı çile için kıvranırken, ardından hatırlayın, Afganistan çıktı. Afganistan'a Lübnan eklendi. Lübnan'a, Irak eklendi. Irak'a Suriye, Mısır, Somalİ, Açe, Myanmar eklendi. Filistin meselesinde, İslam dünyası dik dursaydı belki Afganistan olmayacaktı. Afganistan'da sağduyu hakim olsaydı belki de bugün İslam cografyası her yanından kanıyor olmayacaktı" dedi.

Başbakan'ın konuşmasından satır başları;

-Müslümanlar kardeştir. Müslümanın kanı Müslümana haramdır.

-Örgütler kuruluyor, kendilerine bir takım isimler veriyorlar. Bunlar gidiyor Müslüman kardeşlerini katlediyorlar.

-Bu toplantıyı bir özeleştiri toplantısı olarak görmek istiyorum. Nerede yanlışımız var?

-Ülkemde 1 milyon 150 bin Suriyeli mülteci var ve onlara ev sahipliği yapmaya çalışıyoruz.

-10 gündür İsrail Gazze'ye bomba yağdırıyor. Şu ana kadar 220'den fazla masum hayatını kaybetti, içinde çocuklar var.

- Filistin'den insanlık ölüyor. Filistin olayından memnun olan İslam ülkeleri var.

- İslam coğrafyasında tarafların arasında çözüme kavuşturulamayacak hiçbir mesele yoktur.

- Alim Hakk'ın yanında olur. Dolara, riyale mahkum olmuş kişiden alim olmaz. Alim ilmini satmaz.

- Siyasiler karşısında İslam bilgininin el pençe divan durmasını asla kabullenemem.

- Kardeş kanı akıtanlara dur demenin vakti gelmiştir.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler