YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan, güçlü mesajlar verdi
Başbakan, güçlü mesajlar verdi
Başbakan, güçlü mesajlar verdi
28 Temmuz 2008 / 17:08 Güncelleme: 28 Temmuz 2008 / 00:00


Başbakan Erdoğan, Güngören'de patlamaların meydana geldiği yerleri incelemesinin ardından açıklama yaptı.


Erdoğan, bir gazetecinin programını iptal etmesiyle ilgili bir soruya sert tepki gösterdi.


Erdoğan, şöyle dedi: "Bunu kim söylemişse kusura bakmasın çok büyük terbiyesizlik etmiş. Başbakan, Başbakan Yardımcısıyla, Bakan arkadaşlarını orada bırakmaz. Başbakan olarak Ankara'da yapmamız gereken önemli bir toplantı sebebiyle Ankara'ya gittim. Yani ben oradan kaçıp Başbakan Yardımcımla iki Bakanımı oraya intihar komandosu olarak mı bıraktım? Böyle ayıp olur mu? Böyle edepsizlik olur mu? Bu çok çirkin bir şey. Asla böyle bir şey söz konusu değil. Ankara'da yapmamız gereken bir toplantı geliştiği ben gittim. Başbakan Yardımcım Hayati Bey, Devlet Bakanımız Murat Başesgioğlu ve Tarım Bakanımız Mehdi Bey de orada bana vekaleten bıraktım ve onlar da orayı takip ettiler."


Güngören'in acısını paylaşan Başbakan, güçlü mesajlar verdi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Gün birlik günüdür, beraberlik günüdür. Teröre karşı milletçe ne kadar bir ve beraber olabilirsek, ne kadar dayanışma içerisinde olabilirsek, ne kadar terörü yalnızlığa itebilirsek o kadar başarılı oluruz'' dedi.


Erdoğan, Güngören'de patlamaların meydana geldiği yerleri incelemesinin ardından bir açıklama yaptı.


Dün akşam saat 21.45-21.55 civarlarında 2 ayrı patlama sonucunda 17 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatan Erdoğan, ''Bu vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun diyorum. 154 yaralımız vardı. Bu yaralı vatandaşlarımızın da 50'si dışında diğerleri taburcu edildi. Tedavileri yapıldı. 50 kadar vatandaşımız çeşitli hastanelerde tedavi altında. 7 kadar vatandaşımızın durumu ağır. Kendilerine şifalar diliyoruz, ailelerine sabırlar diliyoruz'' diye konuştu.


Terör konusunun her zaman dile getirildiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:


''Terörü her zaman dile getiriyoruz. Terör, dini, milleti, vatanı, ırkı olmayan bir olay, bir fenomen. Türkiye 30-35 yıldır terörle mücadele ediyor. Terörle mücadele biter mi? Bu terörle mücadele şüphesiz ki kökü kazınana kadar devam eder. Peki bugüne kadar bunu bitiren oldu mu? Şu anda başta dünyanın en büyük ülkeleri olmak üzere ABD'den tutun da İngiltere, İspanya, İtalya'ya kadar bütün bu ülkelerde terörle mücadele halen devam etmektedir. Bu mikrofonlarda siyaset yapılmaz. Ölüm üzerinden, kan üzerinden siyaset yapılmaz.


Şunu söylemek durumundayım; gün birlik günüdür, beraberlik günüdür. Teröre karşı milletçe ne kadar bir ve beraber olabilirsek, ne kadar dayanışma içerisinde olabilirsek, ne kadar terörü yalnızlığa itebilirsek o kadar başarılı oluruz.''


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Terör örgütleri ve onların temsilcilerinin halktan desteğini kaybetmesi lazım. Bunu başarmamız lazım'' dedi.


Erdoğan, Güngören'de patlamaların meydana geldiği bölgedeki incelemesinin ardından yaptığı açıklamada, teröre karşı birlik ve beraberliğin, dayanışmanın önemini vurgulayarak, şunları söyledi:


''Terörün halktan desteğini kaybetmesi lazım. Terör örgütleri ve onların temsilcilerinin halktan desteğini kaybetmesi lazım. Bunu başarmamız lazım. Eğer teröre destek veren siyasi örgütlere halk desteğini devam ettiriyorsa o zaman terör, gücünde zaafa değil, kuvvet bulmaya devam eder. Adı ne olursa olsun, hangi kanattan olursa olsun, az önce dediğim gibi terörün dini yok. Bunu böyle bilmemiz gerekiyor. Bu noktada milletçe el ele vereceğiz. Güvenlik güçlerimiz polisiyle, askeriyle teröre karşı mücadelesini sürdürüyor, sürdürecek. Biz de başta Terörle Mücadele Yüksek Kurulu olmak üzere teröre karşı izlenecek stratejileri ve taktikleri belirliyoruz. Yapılması gereken ne varsa uluslararası camiadan da destek alarak yapmaya çalışıyoruz.''


Başbakan Erdoğan, Hava Kuvvetlerinin sınır ötesi operasyonlarıyla, Kara Kuvvetlerinin de sınır ötesi ve sınır içi operasyonlarıyla havadan ve karadan terörle mücadele etmeye devam ettiğini ve teröristlerin karargah, mağara ve inlerini vurduğunu, kentlerde de polisin aldığı her türlü haberi değerlendirerek bu mücadeleyi sürdürdüğünü vurguladı.


Erdoğan, teröre karşı sürdürülen bu mücadelenin hassasiyetle devam ettiğini dile getirerek, ''Ne yazık ki terörün bedeli ağır oluyor. Dün akşamki olay da bunlardan bir tanesi. Bugün Bakanlar Kurulu toplantısını iptal ederek geldim'' dedi.


-MEDYADAN İSTEKLER-


Başbakan Erdoğan, konuşmasında, medyadan isteklerini de dile getirerek, şunları kaydetti:


''Medyadan isteğim şudur; terör örgütlerinin en büyük amacı propagandalarını yaptırmaktır. Fakat ne yazık ki medyamız bu konuda gereken hassasiyeti göstermiyor. Yani şurada kan revan içinde yatan vatandaşı ekrana getirmek suretiyle halka iyilik yapmıyorsunuz. Bu halkı yaralıyor. Terör örgütünün propagandası yapılıyor. Bunun yapılmaması lazım. Bunları göstermenin bize faydası yok. Bunları göstermek halkın motivasyonunu bozar. Bunları göstererek, halkı bir daha vurup yaralamayalım. Bunu sizden rica ediyorum. Ne yazık ki bu görüntüler tüm görsel medyada yer aldı. Bu, terörü farkında olmadan verilen bir destektir. Bunu göstermeyelim. Bunu sizden rica ediyorum. Terör propagandasının yapılmasını ister. Terörün propagandasının en güzel yolu da yapılan eylemin gösterilmesidir. Buna fırsat vermeyelim diyorum.''


Erdoğan, olayda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek, bugün 8 vatandaşın Fetih Camii'nde cenaze töreninin yapılacağını söyledi.


Başbakan Erdoğan, yakınlarını kaybedenlere sabır, yaralılara da acil şifalar dilediğini kaydetti.


Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler incelemelerinin ardından kanlı olayın yaşandığı Güngören'den ayrıldılar.


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler