YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan, Esed'in açıklamalarına tepki gösterdi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in açıklamalarına tepki gösterdi.
Başbakan, Esed'in açıklamalarına tepki gösterdi
07 Ocak 2013 / 14:45 Güncelleme: 07 Ocak 2013 / 15:13

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in dün yaptığı açıklamalara ilişkin, ''Bombalarla, uçaklarla, halkını bombalayarak öldüren bir insanın bu noktadaki tavsiyelerinin demokratik olması diye bir şey düşünülemez. Karşısındakileri, El Kaide veya terörist diye ifade etmek suretiyle hedef saptırmaktadır'' dedi.  
 
Erdoğan, Gabon'daki temasları kapsamında Başbakan Raimond Ndong Sima ile görüştü. Görüşme ve anlaşma imza töreninin ardından Erdoğan ve Sima ortak basın toplantısı düzenledi. 
 
Başbakan Erdoğan, açıklamalarının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 
 
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in dün yaptığı açıklamalara ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Erdoğan, Esed zorla ayakta durmaya çalışan bir kişi durumunda olduğunu ve zulme devam ettiğini belirtti.
 
Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
 
''Bombalarla, uçaklarla, halkını bombalayarak öldüren bir insanın bu noktadaki tavsiyelerinin demokratik olması diye bir şey düşünülemez. Karşısındakileri, El Kaide veya terörist diye ifade etmek suretiyle hedef saptırmaktadır.
 
Şu anda Esed devlet terörü estirmektedir ve bu devlet terörü neticesinde 50 bin insan ölmüştür. 600 bin civarında insan Suriye'yi terk etmiştir. Suriye içinde 2,5 milyon insan evlerini terk etmiştir. Bunu demokrat olan bir insan mı yapıyor  Bunu devlet terörü estiren bir insan yapıyor. Böyle bir insana güvenip de Suriye'den kaçanlardan kim geriye dönebilir  Demokrasiye yönelik açıklamalarına kim inanır  Şu anda Suriye Ulusal Koalisyonu dünyada 100'ün üzerinde ülke tarafından tanınmış vaziyette. Acaba Beşşar'ı tanıyan kaç ülke kaldı  Bunu iyi değerlendirmek lazım.
 
Beşşar için tek çare var, halkın iradesine saygı duymaktır ve halkın iradesi neyi istiyorsa ona uymaktır''
 
AA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler