YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan'dan Twitter açıklaması
Başbakan Erdoğan'dan Twitter açıklaması
24 Mart 2014 00:30
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul mitinginde Twitter yasağına ilişkin açıklama yaptı.

Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: "Bugünlerde bir şey ortaya çıktı. Twitter bir olay. Yargının aldığı kararlar nedeniyle TİB tarafından erişime kapatıldı. Bir vatandaşımız, bir hanım kardeşimizle ilgili twitterda son derece alçakça tweetler atılıyor. Onun dışında, sahte hesaplar üzerinden bazı şahısların kişilik haklarına çok yoğun saldırılarda bulunuluyor.

Özel hayatın korunması diye bir olay var. Şahıslar mahkemeye başvuruyor, bu hakaretlerin kaldırılmasını istiyor. Mahkeme bu içeriklerin kaldırılması hakkında hüküm veriyor. Bu hükmü TİB'e bildiriyor. TİB, Twitter'a bak böyle mahkeme kararları var, şikayet var, bundan ciddi şekilde mağdur insanlar var, kaldır diyor. Günlerdir, afedersiniz köşelerinizde, televizyonlarda yalan yanlış yorumlar yapıyorsunuz. Twitter bunu umursamıyor ve olay bana geliyor. Ben de diyorum ki, kendi göbeğimizi biz kendimiz keseceğiz.

Ne gerekiyorsa bunu yapın diyorum. Şunu bütün dünyanın bilmesini istiyorum. Twitter Amerika Birleşik Devletleri anayasasına, yasalarına uyuyor. İngiltere'nin kurallarına uyuyor, Almanya'nın, Rusya'nın, Çin'in, Hindistan'ın diğer birçok devletin kurallarına uyuyor, bu ülkelerle işbirliği yapıyor ama mesele Ukrayna olunca, Mısır olunca, Türkiye olunca diğer devletler olunca twitter çıkıp özgürlüklerden bahsediyor. Belli ülkelerde twitter işbirliği yapıyor, kanunlara uyuyor.

Ama belli ülkelere gelince kanunları çiğniyor. Hiç kusura bakmasın. Biz 3. Dünya ülkesi değiliz. Twitter da, Facebook da, Youtube da Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasasına, yasalarına saygı göstermek zorundadır. Amerika'da, İngiltere'de, Rusya'da, Çin'de nasıl özgürlük bahanesinin arkasına sığınıp mahkeme kararlarını uyguluyorsa Türkiye'de de uygulamak zorundadır."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler