YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan'dan AYM mesajı
Başbakan Erdoğan'dan AYM mesajı
25 Nisan 2014 11:39
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Anayasa Mahkemesinin alacağı her kararda hukukun üstünlüğü ilkesini gözeteceğine yürekten inanıyorum'' dedi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın, Anayasa Mahkemesinin kuruluş yıl dönümü münasebetiyle Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a bir kutlama mesajı gönderdiği bildirildi.

Başbakan Erdoğan mesajında, Anayasa Mahkemesi'nin denetim ve yargılama yapmak, bireysel başvuruları karara bağlamak suretiyle, demokratik meşru talepleri,  hukukun üstünlüğünü, eşitlik ilkesini, insan hak hürriyetlerini en iyi, en doğru, en adil biçimde hayata geçirmekle mükellef olduğunu belirtti.

Bu itibarla, Anayasa Mahkemesinin alacağı her kararda, Anayasanın başlangıç bölümünde yer alan ''hukuk devleti'' kavramına sıkı sıkıya sahip çıkacağına, üstünlerin hukuku yerine hukukun üstünlüğü ilkesini gözeteceğine yürekten inandığını ifade eden Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

''Memnuniyetle ifade etmeliyim ki hükümetimizin öncülük ettiği demokratikleşme ve hukuk alanındaki reformlarla, kaygıların aksine, demokrasimiz daha da güçlenmiş; Türkiye, değişim ve dönüşüme direnç gösteren statükocu anlayışlara rağmen her alanda daha müreffeh bir seviyeye yükselmiştir.

Anayasa Mahkememiz de, eminim, Türkiye'nin gerçekleştirmekte olduğu demokratikleşme reformlarına paralel olarak Anayasayı en doğru biçimde yorumlamak suretiyle demokrasimizin, temel hak ve özgürlüklerimizin güçlendirilmesine, Türkiye'nin geleceğe çok daha güvenle bakabilmesine katkıda bulunacaktır. Türkiye'nin demokratikleşmesi yolunda önemli sorumluluklar üstlenen Anayasa Mahkemesinin 52. kuruluş yıl dönümünü en içten duygularımla kutluyorum.

Bu vesileyle Anayasa Mahkememizin Başkan ve üyeleri başta olmak üzere tüm mensuplarına başarılar diliyor, sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum.''

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler