YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan'a Köln tuzağı
Başbakan Erdoğan'ın UETD'nin 10. yıl etkinliklerine katılacağı Köln'de aynı gün 8 protesto gösterisi yapılacak....Sadece 800 metre uzaklıkta İslam karşıtı partinin gösterisi var.
Başbakan Erdoğan'a Köln tuzağı
23 Mayıs 2014 / 08:39 Güncelleme: 23 Mayıs 2014 / 08:39

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; Başbakan Tayyip Erdoğan, yarın Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) Köln Lanxess Arena'daki 10. yıl etkinliğine katılarak, Almanya'da yaşayan Türklere hitap edecek. Ancak Erdoğan'ın programını provoke etmek isteyen grupların organizasyonlarına göz yuman Alman hükümetinin tavrı Başbakanlık kaynaklarınca 'kaygı verici bir güvenlik planlaması' olarak nitelendirildi.

UETD'nin 10. yıl etkinliklerine katılacak olan Erdoğan'ın programıyla aynı saatlerde Köln'de 8 gösteri var. Bu gösterilere katılacak grupların kışkırtıcı ve tahrik içerikli duyurularına rağmen güvenlik birimleri 'Barışçıl gösteriler bekliyoruz' açıklaması yaptı. Alman hükümeti ise provokasyon hazırlıklarını sadece seyrediyor.

40 bin gurbetçiye hitap edecek 

Köln'ün en büyük spor salonu olan Lanxess Arena, 20 bin kapasiteye sahip. Erdoğan'ın geleceğini duyan gurbetçiler ülkenin dört bir yanından Köln'e gelmeye başladı. Bunun üzerine UETD salon dışına da yaklaşık 20 bin kişinin geleceğini belirterek izin talep etti. Başbakan Erdoğan, 2008'de de Köln Arena'da 20 bin, salon dışında da 20 bin olmak üzere 40 bin kişiye hitap etmişti.

Provokasyonlara açık kapı

Başbakan'ın programlarına katılımın yüksek olduğunun bilinmesine rağmen eş zamanlı provokatif eylemlere izin verilmesi ise dikkat çekti.

Hedeflerinin açıkça Erdoğan olduğunu açıklayan gruplar, Başbakan'ın Almanya'ya hareket edeceği saatten itibaren kentte eylem yapmaya başlayacaklarını ilan etti.

Tüm bu gelişmelere rağmen Köln polisi dalga geçercesine provokatif eylemlerin yapılacağı güzergahı açıkladı. Bu güzergah açıklamalarına göre Erdoğan'ın programlarını yapacağı bölgeye yakın yerlerde 8 ayrı eylem gerçekleştirilecek. Gösteri yapacak gruplardan ikisi ise İslam karşıtı görüşleriyle bilinen aşırı sağcı partiler.

Alevilerden de miting

Aynı gün Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) da miting yapacak. Federasyon kentin en önemli caddesi olan Ebertplatz'dan saat 13.00'te yürüyüşe başlayacak. 3 kilometre uzaklıktaki miting öncesi yapılacak yürüyüş güzergahının Erdoğan'ın programını yapacağı salona giden yollarla kesişiyor olması planlı bir organizasyonu gözler önüne serdi.

Olağan dışı uygulama

Başbakanlık kaynakları ise Erdoğan'ın yapacağı salon toplantısıyla aynı gün 8 ayrı protesto gösterisine izin verilmesini kaygı verici güvenlik planlaması olarak yorumladı.

Herhangi bir üst düzey devlet yetkilisinin ülkeyi ziyaretinde dahi kesişen güzergahlarda protesto gösterisine izin verilmediğine dikkati çeken kaynaklar, binlerce kişinin katılımının olacağı bir programın öncesinde ve sonrasında yaşanabilecek şiddet olaylarına dikkati çekti. Köln mitingine karşı çıkan Almanya'nın sorumluluğu Erdoğan'a yükleyerek 'ülkeyi karıştırdı' propagandası yapacağı belirtiliyor.

Polis gerginlik işareti almamış

Köln Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Carlo Kreitz, Erdoğan'ın ziyareti sırasında kentte dokuz etkinlik ve gösteri düzenleneceğini belirterek, 'Şu an itibariyle bir gerginlik yaşanacağına dair hiçbir işaret yok' dedi. Kreitz, UETD'nin 10. yıl etkinliğini yapacağı 24 Mayıs gününde kentte gösteri ve etkinlik düzenleme konusunda kendilerine şu ana kadar dokuz yazılı beyanın ulaştığını söyledi.

Bunların üçünün karşı gösteriler olduğuna işaret eden Sözcü, en büyük gösterinin AABF tarafından organize edildiğini, aşırı sağcı ve İslam karşıtı PRO NRW ve PRO KÖLN'ün de gösteri düzenleyeceğini kaydetti.

İktidar ortaklarından Hristiyan Sosyal Birlik Partisi Milletvekili Stephan Mayer'in, 'Cumartesi günü Köln'de polis ve katılımcılar için çok ciddi tehlikeler yaşanabilir' açıklamasına karşın Kreitz, 'Olası olayları önlemek için hazırlıklarımızı yaptık. Şu an itibariyle bir gerginliğin yaşanacağına dair hiçbir işaret yok. Ancak şimdiden kesinlikle hiçbir gerginliğin yaşanmayacağını da söyleyemeyiz' karşılığını verdi.

Sadece 800 metre

Almanya'da göçmen karşıtı politikalarıyla bilinen aşırı sağcı PRO NRW adlı parti, UETD'nin etkinlik düzenleyeceği Köln Lanxess Arena'ya 800 metre mesafedeki Deutz Tren İstasyonu yakınında gösteri yapacak. Türkiye ve göçmen karşıtı bu gösterinin saat 11:00-16:00 arasında yapılacağı bildirildi. PRO KÖLN adlı aşırı sağcı parti de Köln ana tren istasyonu önünde saat 15:00-17:00 saatleri arasında gösteri düzenlemeye hazırlanıyor.

AABF ise Köln Lanxess Arena'ya 3 kilometre uzaklıkta karşı gösteri düzenlemeye hazırlanıyor.

Köln'de yarın motosikletçilerin de 'Trafikte Hoşgörüsüzlüğe Hayır' temasıyla öğle saatlerinde yapacakları gösteri nedeniyle kentte trafik karmaşası yaşanması bekleniyor.

Gösteriler ve saatleri

Protesto gösterisi yapacak gruplar ve saatleri ise şöyle:

AABF (13.00- 18.30), Partei der Vernunft (09.00- 01.00), Pro- Köln (15.00'den itibaren), Filistinli Tutsaklarla Dayanışma Grubu (16.00-19.00), Sol Parti (10.00- 13.00), Pro-NRW (11.00- 16.00), Für sauberen Fussball und Gerechtigkeit (11.30- 15.00), Occupy- Protest Camp (10.00- 21.00) ve Biker gegen Intoleranz im Strassenverkehr.

Gurbetçiler sesini duyurmak istiyor

Başbakan Erdoğan'ın yarın Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) 10. yıl etkinliğine katılacak olması nedeniyle yapılan hazırlıklar tamamlandı. Mitingin yapılacağı 18 bin kişilik Köln Lanxess Arena'nın tüm giriş kartları vatandaşlar tarafından alınıp tüketilirken, salon dışında da binlerce kişinin mitingi takip etmesi bekleniyor.

Türk-Alman Tandem Dayanışma ve Entegrasyon Derneği Başkanı Nail Alkan, etkinliğin Türk- Alman ilişkileri açısından çok önemli olduğunu söyledi. Alkan, 'Almanya'daki Türkler yıllardır orada yaşıyorlar ve sesini duyurmak istiyor. Almanlardan gelen eleştirilere karşın mitinge özellikle katılmak isteyen Türkler de var' ifadelerini kullandı. Alkan, Alman hükümeti açısından da sürecin olumlu bir seyre döndüğünü belirtti.

NE TUZAĞI..
 // YOKKİ.....
GÜZEL KARDEŞİM NE TUZAĞI,,BIRAKIN BU SIZLANMALARI ARTIK,TERS ÇEVİRİN OYUNLARINI BAŞINA GEÇİRİN BU ALMAN D...LARININ,,KÖLNÜDE DİĞER ŞEHİRLERİNİDE YAKIP YIKIN BAKIN İ...GİBİ NASIL KAPINIZDA PUT KESİLECEKLER BU S...LAR,,LAKİN BİZ HEP TESPİTÇİYİZ TEDAVİ YOK,,VURUN NEŞTERİ KARDEŞİM İNCELDİĞİ YERDEN KOPSUN,,ONUN ÜÇ İTİ VAR BURADA SENİN ORADA 3,5 MİLYONUN VAR,ÇIK BEŞ YÜZ BİNİNİ AT KENARA GERİSİNDEN ALMANYA KORKSUN KARDEŞİM ONLAR DÜŞÜNSÜN,,YAKIP YIKACAKSIN BAŞINA ŞEHİRLERİNİ BUNLARA DERS LAZIMMM....
24 Mayıs 2014 Cumartesi 01:02
12:37
 // n.s
2008 de de bir gurup eylemci vardi simdi ise farkli bir gurup .Turkiye uzerinde oynanan oyunlarin cok acik bir fotografi .Bizim Turkler cabuk gaza geliyor amaaan dikkat...
23 Mayıs 2014 12:37
korkuyorum
 // hursit dilaver
almanyadan ve blondilerinden korkuyorum. tayyip bey İstanbul ya da ankarada uçağa bindiği andan itibaren,geri dönup yere ininceye kadar da korkacağım.almanyada bu blondilerin ne edeceği belli olmaz.allah saklasın, olay çıkardı diye TUTUKLAMA DA YAPARLAR. ZATEN BAHANE ARIYORLARDIR.bizim blondiler de umutla bu haberi beklerler.malum hava limanı,kanal var almanyayı rahatsız eden. bu arada dun ölen alevi genci de bahane ederek epey olay yaparlar ve ona rahat vermezler. haşhaşi desteği de malum....
23 Mayıs 2014 Cuma 12:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler