YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan'a karşı CHP ve MHP birleşti!
Ağustos ayındaki seçim için aday belirleme yarışı hızlandı. MHP'nin 'ortak aday' teklifine CHP'den olumlu cevap geldi.
Başbakan Erdoğan'a karşı CHP ve MHP birleşti!
09 Mayıs 2014 / 16:27 Güncelleme: 09 Mayıs 2014 / 16:32

İktidar partisi kurmayları, cumhurbaşkanlığına büyük bir ihtimalle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aday gösterileceğini söylüyor. AK Parti her halûkarda kendi adayını çıkaracak. Erdoğan'ın Köşk'e çıkma ihtimaline karşı sert eleştirilerde bulunan muhalefetin ise kafası karışık.

CHP, yarışa parti içinden mi yoksa yerel seçimlerde olduğu gibi dışarıdan bir adayla mı gireceği konusunda kararsızlık yaşarken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'birleşelim' çağrısı yeni bir çıkış yolu oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “MHP ile görüşebiliriz. Bu bizim de daha önce dile getirdiğimiz formül” diyerek Bahçeli'nin 'çatı aday' önerisine yeşil ışık yaktı. Kılıçdaroğlu, “İlla bizim adayımız seçilsin demiyoruz. Cumhurbaşkanı siyaset dışından olursa daha geniş bir kitleyi altında toplar. Çatı aday nitelemesine de bu şekilde uyar” değerlendirmesinde bulundu.

CHP'de daha önce eski Genel Başkan Deniz Baykal ile eski MHP'li Mansur Yavaş'ın da ismi geçmişti. CHP'li Akif Hamzaçebi dün bu ihtimal için “Sayın Baykal, Sayın Yavaş kamuoyunda güçlü isimlerdir ama partimiz bu isimleri gösterecektir diye yorumlanmamalı. Biz CHP olarak tüm Türkiye'yi kapsayacak çok daha geniş bir uzlaşmayı tarif ediyoruz. MHP ile ortak noktamız, Recep Tayip Erdoğan Cumhurbaşkanı olmamalıdır, olmayacaktır” dedi.

Kulislerde konuşulan iddialara göre, muhalefet çok sayıda isim üzerinde duruyor. Kılıçdaroğlu, bu çerçevede İstanbul'da gazeteci Uğur Dündar ile bir görüşme yaptı ve teklifte bulundu. Dündar, kabul etti ancak MHP karşı çıktı. İki partinin birleştiği iddia edilen ikinci isim ise bir başka gazeteci Taha Akyol. 80 darbesi öncesinde MHP'nin yönetiminde bulunan Akyol, yakın döneme kadar liberal, son dönemde ise hükümete muhalif yazılarıyla dikkat çekiyordu.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da CHP'nin aday gösterebileceği isimler arasında yer alıyordu. Daha önce kendi adayını çıkaracağını duyuran MHP de ise Meral Akşener ile Murat Başesgioğlu'nun isimleri geçiyordu.

MHP lideri Devlet Bahçeli önceki gün” CHP'ye de gideceğim; Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi'ne de gideceğim. Yetmez; sivil toplum örgütlerini, inanç gruplarını, katkı sağlayacak herkesi ziyaret edeceğim. Onlara diyeceğim ki, orta paydası geniş olan birini ülkemize cumhurbaşkanı yapalım” sözleriyle Erdoğan'a karşı ittifak arayışına gireceğini duyurmuştu.,

 

TÜRKYE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler