YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan: "Zulme rıza zulümdür"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Biz size efendi değil, hizmetkar olmaya geldik” dedi.
Başbakan Erdoğan: "Zulme rıza zulümdür"
22 Eylül 2013 / 12:54 Güncelleme: 22 Eylül 2013 / 14:29

Malatya’nın Darende ilçesinde toplu açılış törenine katılıp halka hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 21. yüzyılın Türk yılı olmasını istediklerini belirterek, “İstanbul’un fethinin 600. yıl dönümü 2053, bizler göremeyiz ancak torunlarımıza iyi bir ülke bırakmak istiyoruz. 10 yılda huzurumuzu ve ekmeğimizi büyüttük. Göreve geldiğimizde Türkiye’nin milli geliri ne idi, bugüne nereye geldi.

Enflasyonu ve faizi düşürdük. Artık yolsuzlukların kökünü kazıdık kazıyoruz. Yoksulluk süratle iniyor. Temel hak ve özgürlükler noktasında, başörtülü kızlarımızı üniversitelere sokmuyorlardı. Meslek liselerinin orta kısımlarını kapatmışlardı. Sabırlı olduk ve sorunları çözdük. Gün geldi, 4+4+4 eğitim sistemini çıkardık. Katsayı kalktı. Kazanan başardığı yere gidecek. Başarının önüne bariyerler koymanın ne anlamı var. Başarının önüne hep bariyer koydular. Biz o bariyerleri kaldırdık. Eğitim öğretim özgürlüğünü biz sağladık ve sağlıyoruz. Düz liselerde Kur’an-ı Kerim, Siyer Nebi seçmeli ders olarak koyduk. Siz istediniz, biz getirdik.

Anne ve babalar seçmeli derslerde hassas davranmalıdır" şeklinde konuştu.Erdoğan, “Biz halkın iradesine saygı duyuyoruz. Mısır’da halkın iradesine saygı duymayanlar darbe yaptı. Halkın iradesine saygı, hazmetmek meselesidir. Bu silah bir gün onlara da doğrultulur. Zulüm ile abad olunmaz. Zulme rıza zulümdür. Ne suçu vardı Esma’nın, şehit ettiler. Suriye’de 110 bin kişiyi öldüren katil rejim var. Biz bunun karşısına çıkıyoruz diye muhalefet bundan rahatsız oluyorlar. Bunlar hakkın ve haklının ne demek olduğunu bilmiyorlar. Barışın yanında, savaşın karşısında olacağız, ancak sınırımızı ihlal edenlerin karşısında gereğini yaptık ve yaparız” ifadelerini kullandı.

“Biz size efendi değil, hizmetkar olmaya geldik” diyen Başbakan Erdoğan, “Türkiye’nin son derece emin ve kararlı adımlarla geleceğe yürüdüğünü dile getirip, “Bugüne kadar Darende’ye hiçbir başbakan gelmedi. Bu da bu fakire nasip oldu. Valimle görüştüm. Kentsel dönüşümü Darende’de de başlatacağız. 30 Mart’tan sonra büyük şehirle birçok hizmetler gelecek. Malatya artık büyük şehir oldu” şeklinde konuştu.

Darende’nin manevi iklimi ile müstesna ilçelerinden biri olduğuna dikkat çeken Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

“Kentsel değişim dönüşüm için çalışmalarımız sürüyor. Rabbim Darende’deki gönül erlerinin yüzü hürmetine, Bizi kardeşçe geleceğe taşıması için dua ediyoruz. Somuncu Baba ve Osman Hulusi Hazretlerinin huzuruna, o gönül erlerinin bize gösterdiği istikamette, her anımızı halka ve hakka hizmetle geçiren bir kadroyuz. Halkın da hakkın da bizleri sorguya çekeceklerini biliyor. Sorguya çekilmeden önce sorgulamamızı her an yapıyoruz.

Malatya’da dün 76 ayrı hizmetin açılışını yaptık. Malatya ve ilçelerinde 735 milyon liralık hizmetlerin açılışını yaptık. Darende ve Doğanşehir ilçesinde 93 ayrı hizmet ile 776 milyon TL’ye çıkıyor. Darende’de 8 farklı hizmeti 34 milyon TL’lik hizmetleri açıyoruz. 294 TOKİ konutu da tamamlandı. Darende’ye hayırlı olsun. 90 sosyal konutu de açıyoruz.”

Toplu açılış töreninde Başbakan Erdoğan'a Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da eşlik etti.

 

İHA

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler