YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan yarın ABD'ye gidecek
Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Obama'nın daveti üzerine yarın ABD'ye gidecek.
Başbakan Erdoğan yarın ABD'ye gidecek
13 Mayıs 2013 / 19:57 Güncelleme: 13 Mayıs 2013 / 20:02

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın daveti üzerine yarın ABD'ye gidecek.

Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, ABD ziyareti çerçevesinde 16 Mayıs'ta Washington'da Başkan Obama ile bir araya gelecek.

Beyaz Saray'da gerçekleştirilecek söz konusu görüşmede, iki yakın müttefik olan Türkiye ve ABD arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra iki ülkenin ortak gündeminde yer alan güncel bölgesel ve küresel konularda görüş alışverişinde bulunulacak.

"A" tipi protokolle ağırlanacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'ye yapacağı resmi ziyaret kapsamında Washington'da "A" tipi protokolle ağırlanacak.

Başbakan Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın yanı sıra Washington'da sektörlerinde lider firmaların üst yönetici ve patronlarından oluşan 90 kişilik iş dünyası heyeti de eşlik edecek.

Erdoğan için Washington'a ayak bastığında, havaalanında ve Beyaz Saray'a girişinde iki kez askeri tören düzenlenecek. Erdoğan, "önem verilen" konukların ağırlandığı Başkanlık misafirhanesi Blair House'da konaklayacak.

ABD Başkanı Obama, Başbakan Erdoğan ile bir tam gün geçirecek. Erdoğan'ı Beyaz Saray'da karşılayacak Obama, Oval Ofis'te başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler için geniş zaman ayırdı. Görüşme sonrası iki lider, Beyaz Saray'da kameraların karşısına geçerek, ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Washington'da iki askeri tören düzenlenmesi, Başbakan Erdoğan'ın Blair House'da misafir edilmesi, ortak basın toplantısı ve ardından akşam yemeği programının Türk heyetine teklif edilmesinin, ABD yönetiminin Türkiye'ye verdiği önemi ve iki ülke ilişkilerinde gelinen noktayı gösterdiğine dikkati çekiliyor.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler