YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan, Putin ile Suriye'yi görüştü
Başbakan Erdoğan, Putin ile Suriye'yi görüştü
27 Haziran 2013 15:17
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonla yaptığı görüşmede Suriye ele alındı.

İkili ilişkilerin yanı sıra bölgesel sorunlar hakkında fikir alışverişinde bulunulan görüşmede, ağırlıklı olarak Suriye konusu ele alındı.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan ve Putin, telefon görüşmesinde, Suriye'deki soruna çözüm arayışı çerçevesinde yapılması planlanan Cenevre II Toplantısı hakkında fikir teatisinde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Cenevre II Toplantısı'na büyük önem verdiğini belirttiği görüşme sırasında, Başbakan Erdoğan'ın da Türkiye'nin, Cenevre II Toplantısı'nı desteklediğini ve sonuç alınabilmesi için uluslararası toplumun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğine işaret ettiği belirtildi.

Başbakan Erdoğan'ın, Suriye'de insani durumun giderek kötüleştiğine dikkati çekerek soruna çözüm bulma amacıyla somut adımlar atılmasının gerekliliğini de vurguladığı kaydedildi.

Telefon görüşmesinde Erdoğan ve Putin'in, Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkilerinin daha da geliştirilmesi çerçevesinde, iki ülke arasında ihdas edilmiş olan Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin önemine değindikleri öğrenildi.

İki lider, 45 dakika süren telefon görüşmesinde, eylül ayında Saint Petersburg'da düzenlenecek G-20 Zirvesi'nin hazırlıklarıyla ilgili fikir teatisinde de bulundu.

Kremlin Basın Merkezi'nden açıklama

Kremlin Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada da, görüşmenin Başbakan Erdoğan'ın inisiyatifinde gerçekleştirildiği bildirildi.

Açıklamada, Başbakan Erdoğan ve Putin'in, Suriye krizini konuştuğu ve bölgesel durum hakkında fikir alışverişinde bulunduğu belirtilerek, liderlerin "Suriye krizine siyasi çözüm bulunması adına faaliyetleri koordine etmeye hazır olduklarını ifade ettikleri" kaydedildi.

Öte yandan görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliği, geçtiğimiz yıl aralık ayında İstanbul’da düzenlenen Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) üçüncü toplantısında alınan kararların uygulanması ve bu yılın sonunda Rusya’da düzenlenmesi planlanan yeni zirvenin hazırlıklarının da ele alındığı belirtildi.

Açıklamaya göre liderler, enerji alanı başta olmak üzere Rusya ve Türkiye arasındaki çok geniş iş birliğinden memnun olduklarını söyledi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler