21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,713
 • BIST95.057
 • Dolar4,7244
 • Euro5,4834
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2560
 • İstanbul24 °C
 • Ankara22 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya17 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır29 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli23 °C
 • Şanlıurfa31 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan metro kullandı
Başbakan R.Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Esenler Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköyü-Başakşehir Metro Hattı'nın açılışını yaptı.
Başbakan Erdoğan metro kullandı
07 Temmuz 2013 / 22:15 Güncelleme: 07 Temmuz 2013 / 22:20

Başbakan Erdoğan, Bağcılar Meydanı'nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Esenler Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköyü-Başakşehir Metro Hattı'nın açılış törenine katıldı. Açılışı gerçekleştiren Erdoğan, ''Başakşehir-Otogar arası 30 dakikada kat edilecek. Bağcılar ile Olimpiyat Köyü arası 16 dakikaya, Bağcılar-Başakşehir arasındaki yolculuk süresi ise sadece 20 dakikaya inecek" dedi.

29 Ekim’de açılışı yapılacak metro hattına değinen Erdoğan, ''Boğazda inşallah 29 Ekim'de açılışını yapacağımız metro ile onun biraz daha aşağısında çift katlı tüp geçit yapıyoruz, yine denizin altında. O ne zaman bitiyor? O da 2015'te bitiyor. Böylece boğazın üzerinde, ikisi denizin altında olmak üzere, 3 tane de köprü olmak üzere, denizin altında olanlar; birincisi iki katlı tüp geçit otomobiller geçecek. İkincisinden hızlı tren geçecek. Üçüncüsü Atatürk Köprüsü, dördüncüsü Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, beşincisi de inşallah Yavuz Sultan Selim Köprüsü. O da 2015'de inşallah bitecek. Kardeşlerim zamanla yarışmak durumundayız. Zamanla yarışıyoruz. Bu millete, bu yakışır bu'' diye konuştu.Alandaki gençlere seslenen Başbakan Erdoğan, ''Tabii siz 20 yıl öncesinin Bağcılarını bilmezsiniz. Hani bazıları gençleri istismar yoluna gidiyor. 'Bu gençler bizim umudumuz'. AK Parti ne diyor, hayır mı diyor? Gençler bizim tabi umudumuz. Ama ey Kılıçdaroğlu, sen bu gençlere ne verdin de konuşuyorsun? Ne verdin? Biz eğitiminden sağlığına, ulaşımından bütün alt yapısına, adaletiyle, emniyetiyle şu anda hazırlanan Fatih Projesi'yle okullarda attığımız adımlarla gençliğimizi kuşattık. Onlara imkanlar hazırladık. İşte şu Bağcılar'da oturan kardeşlerime sesleniyorum. 1990'da, ah benim sevgili gençlerim, sevgili yavrularım. Siz daha yoktunuz. 20 yaşındaki gençler için konuşuyorum. Ama bu Bağcılar'da şu gördüğünüz caddeler de yoktu. Buralar bataklıktı. Buralarda çamurdan geçilmezdi. Ama şimdi bu modern Bağcılar var” dedi.

“Bağcılar’dan 20 yıl önce metro geçecek dense inanır mıydınız?” diye soran Başbakan Erdoğan, “Buyurun işte bugün AK Parti iktidarıyla buraya metro da geldi. Mesele bu. İş bilenin kılıç kuşananın. Olay bu. Başakşehir'den Kartal, yani İstanbul'un Batı ucundan Doğu ucu 89 dakikada kat edilebilecek. Öyle dur kalk falan yok. Sakin sakin oturacaksın. Kitabını, gazeteni alacaksın eline. Okuyacaksın, beyler gibi belirlenen saatte, belirlenen hedefe ulaşacaksın. Bu büyük hizmetin, bu büyük yatırımın İstanbul'a, İstanbullulara tekrar hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Konuşmasında ana muhalefet partisi CHP’ye seslenen Başbakan Erdoğan, AK Parti’nin gerçek bir çevreci parti olduğunu yineleyerek, “Gerçek çevreci AK Parti iktidarıdır. Ey CHP sen kim çevrecilik kim. Taksim Meydanı'na çıkıp orada nara atmakla çevrecilik olmuyor. Kaç tane ağaç diktin bundan bahset. Gençler size Başbakanınız olarak sesleniyorum. Bazıları gençleri istismar yoluna gidiyor 'bu gençler umudumuz' diye. Tabi ki, gençler umudumuz. Kılıçdaroğlu sen gençlere ne verdin de konuşuyorsun. Biz eğitiminden, sağlığa, ulaşımından, altyapıya attığımız adımlarla gençliğimize imkanlar hazırladık” dedi.

Yeni metro hattının hayırlı olması temennisinde bulunan Erdoğan, "Açılışını yaptığımız hat ile İstanbul'da metro hatları uzunluğu artık 124 kilometreye ulaşıyor. 2004 yılında İstanbul'daki metro hattı uzunluğu 45 kilometre idi. 9 yılda bu hatlara 79 kilometre yeni hat ekledik ve toplam hat uzunluğu 124 kilometreye çıktı" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, asrın projesi olarak adlandırılan MARMARAY'ı, 29 Ekim'de, Cumhuriyetin 90'ıncı kuruluş yıldönümünde hizmete açacaklarını belirterek, “Hep beraber, o gün orada olacağız. Londra'yı, Pekin'e bağlıyoruz. 10 yıllarca, yüz yıllarca hayaldi, bizimle gerçek oldu. Çünkü biz, ne aldatan olacağız ne aldanan olacağız dedik. Adımı attık ve hamdolsun o dev proje 29 Ekim'de açılacak. Bitmedi. Ardından, Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nü tamamlıyoruz. Böylece artık Yenikapı'ya kadar metroyla gelme imkanını yakalıyoruz. Neler oluyor neler. Yenikapı Transfer Merkezi'ni de tamamlıyoruz, İstanbul'daki tüm raylı sistemleri birbirine bağlıyoruz. Onun hemen yanıbaşında inşallah dev bir meydana kavuşuyoruz. Şu anda orada çalışmalar başladı. Yenikapı'da dev bir meydan ve bu meydanda aynı anda 750 bin kişi toplanabilecek. Burası İstanbul. Kazlıçeşme'yi geçenlerde gördünüz, 1 milyon 200 bin kişiyi aldı. Hep beraber orada toplandık. Niçin toplandık? Halkın iradesine saygı için toplandık, demokrasi için toplandık ve kırarak, dökerek değil, barış içinde, sevgiyle, saygıyla bir araya geldik” diye konuştu.

Cumhuriyet tarihinin en büyük metro yatırımı olan Kadıköy-Kartal Hattı'nın hizmete açtıklarını hatırlatan Başbakan Erdoğan, halen yapımı süren Kartal-Kaynarca Hattı'nın 4,5 kilometre olarak bu hattı da Anadolu yakasına kazandırılacağını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün açılışını yaptığımız Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköy-Başakşehir metrosu 18 istasyonla hizmet verecek. Yeni metro hattımız saatte ne kadar yolcu taşıyacak biliyor musunuz? 111 bin yolcu taşıyacak. Engelli vatandaşlarımızın rahat kullanımı için ne gerekiyorsa yapıldı. Bu açılışını yaptığımız hat, yaklaşık 1,5 milyar dolara mal oldu. Eski rakamla bunu söyleyecek olursak yaklaşık 3 katrilyon Türk Lirası. Ancak bu hat sayesinde, İstanbul'a, İstanbullulara çok önemli tasarruflar sağlıyoruz. Bu güzergahta, kişi başına günlük 60 dakika zaman tasarrufu sağlanmış olacak. Toplu taşımada işletme maliyetleri, yol bakım onarım giderleri, kaza maliyetleri, akaryakıt tasarrufu göz önüne alındığında sadece 2013 yılı için bu sistemin ekonomiye katkısı yaklaşık 200 milyon dolar. Bu hat vesilesiyle daha az araç kullanılacak ve atmosfere salınan karbondioksit emisyonunda yıllık 86 bin 350 ton azalma olacak. Çevreciler, gelin bakalım bunu görün. Gerçek çevreci AK Parti iktidarıdır. Ey CHP, sen kim çevrecilik kim? Öyle Taksim Meydanı'na çıkıp, orada nara atmakla çevreci olunmuyor. Kaç tane ağaç diktin bundan bahset. Acaba bu salınım gazlarına karşı emisyon noktasında ne kadar adım attın bunu söyle" şeklinde konuştu.

Öte yandan, binlerce kişinin katıldığı açılış töreninde oluşan kalabalık nedeniyle bazı vatandaşlar baygınlık geçirdi.İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler