YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan: 'Eğer sınır ihlalleri olursa..."
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan düşürülen Suriye helikopteriyle ilgili TSK'nın sınır ihlalinin gereğini yaptığını söyledi.
Başbakan Erdoğan: 'Eğer sınır ihlalleri olursa..."
17 Eylül 2013 / 19:11 Güncelleme: 17 Eylül 2013 / 20:01

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’ye ait helikopterin Türk jetleriyle düşürülmesiyle ilgili olarak “Sınır ihlali uyarılarına kulak asmayınca kurallar işletilmiştir, silahlı kuvvetlerimiz tarafından gereği yapılmıştır” dedi.Pakistan Başbakan’ı Navaz Şerif ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Suriye ile ilgili sorulan sorulara cevap verdi.

Başbakan Erdoğan, Suriye’ye ait helikopterin vurulmadan önce siyasi otoritenin haberinin olup olmadığı konusunda, “Biz silahlı kuvvetlerimize belli alanlarda yetki veririz. Bildiğiniz gibi Suriye konusunda angajman kurallarına yönelik yetkilendirmeyi birkaç ay önce yaptık. Sınır ihlalleri olacak olursa kurallar işletilir, bunun bilinmesini isteriz diye açıkladık” ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, bu olayda 2 kilometre sınır ihlalinin söz konusu olduğuna dikkat çekerek, “Bu ihlal sebebiyle 14.25’de uyarılara kulak asmayınca bu defa kurallar işletilmiştir, silahlı kuvvetlerimiz tarafından gereği yapılmıştır” şeklinde konuştu.

Suriye’de kimyasal silahların dışında konvansiyonel silahların da kullanıldığının altını çizen Erdoğan, “Nedense çok ciddi bir dezenformasyonla karşı karşıyayız. Sadece kimyasal silahlar üzerinden hep hareket ediyoruz. Niçin sadece kimyasal silahlar üzerinden hareket ediyoruz? Kimyasal silahları kullanmak da, konvansiyonel silahları kullanmak da suçtur. 110 bine yakın insanın ölümü göz ardı ediliyor, sürekli olarak bin 700 insanın ölümü konuşuluyor.

Olaya böyle baktığınız zaman ortada adeta soykırım söz konusu. İşin üçüncü boyutu göç boyutudur. Şu anda 7 milyon insan sığınmacı konumundadır. Türkiye olarak biz kapımızı açtık ve onlara ev sahipliği yapıyoruz. Ama hala dünya bunları görmüyor. St.

Petersburg’da bunları gündeme getirdik. ‘ABD-Rusya ne yapar’ diye siz soruyorsunuz, biz de BM Konseyi ne yapar diye soruyoruz. Sayın Obama’ya BM Güvenlik Konseyi’nin felç olduğunu söyledim. Felç olan BM Konseyi’ni düzeltmek birinci derecede dahili üyelerin sorumluluğundadır. Bu adımı atmak barışa hep birlikte hizmet etmek bizim görevimizdir” diye konuştu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler