YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Erdoğan bırakıyor mu?
Haber 7 Genel Yayın Yönetmeni İbrahin Erdoğan, katıldığı bir canlı yayın programında cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Haşim Kılıç'ın oldukça konuşulan sözleri hakkında önemli açıklamalar yaptı.
Başbakan Erdoğan bırakıyor mu?
29 Nisan 2014 / 22:17 Güncelleme: 29 Nisan 2014 / 22:17

TGRT Haber ekranlarında Gülden Kalecik'in sunumuyla ekranlara gelen, ''Konuşacak çok şey var'' programına Yeni Şafak Gazete'si yazarı Özlem Albayrak ile beraber konuk olan Erdoğan gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

İşte İbrahim Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları;

''Bugüne kadar olan süreçte Kılıç'ın durduğu yer belliydi''

''Haşim Kılıç, 1990'lı yılların başından beri Anayasa Mahkemesi'nde görev almış son 7-8 yıldır da başkanlığını yürüten önemli bir hukuk adamı. Bu güne kadar ki süreçte, 24 Nisan kararları, 28 Şubat süreci, Refah Partisi'nin ve Fazilet Partisi'nin kapatılmaları, 27 Nisan muhtırası ardından AK Parti'nin kapatılma süreci bütün bunların hepsinde Haşim Kılıç'ın durduğu yer ve gösterdiği tavır hukuktan yana, adil olmaktan yana ve muhafazakar çevrenin istekleri doğrultusundaydı ve bundan hiç şaşmadı. Şimdi ne oldu da 23-24 yıllık bir süreçten sonra Haşim Kılıç çıktı böyle bir açıklama yaptı.

''Çok ağır sözler söyledi''

Aslında bu açıklamaya gelmeden günler öncesinden Haşim Kılıç'ın bir takım rahatsızlıklarının olduğu dile getiriliyordu. Nitekim AYM'nin Twitter ile ilgili vermiş olduğu karar ve diğer HSYK ile ilgili vermiş olduğu karar hep acil bulundu ve eleştirildi ve ardından da 52. yıl dönümünde Cumhurbaşkanı'nın ve sayın Başbakan'ın davetli olduğu kendi evine davet ettiği insanların karşısında çok ağır eleştiriler ve sözler söyledi.

''Çok ters bir noktada duruyor''

Şimdi bu tabloda Haşim Kılıç, bizim onu tanıdığımız 90'lı yıllardan buyana olan sürece çok ters bir noktada duruyor. Doğru, Haşim Kılıç'ın emekliliği yakın, yılbaşında emekli olacak yeni bir arayış içinde olabilir ama biz bu açıklamadan sonra iki önemli açıklama daha duyduk. Biri sayın Başbakan'ın Kayseri'de yaptığı açıklama dedi ki, ''Anlayan anlamıştır Anayasa Mahkemesi'ni de dinliyorlar'' Haşim Kılıç böyle bir boyunduruk altında bu sözleri söylemiş olabilir mi? Olabilir ben sayın Başbakan dile getirdiği için bunu söylüyorum.

''Cumhurbaşkanlığı adaylığını inkar etmedi''

Bir ikincisi ''Muhalefetle görüşüp ortak Cumhurbaşkanı adayı olabilir'' dendi böyle bir görüşme olup olmadığını bilmiyoruz kendisi bunu çok inkar etmedi çokta doğrulamadı aslında. ''İnsanlar böyle düşünüyor olabilir'' dedi ''Neden olmasına'' kadar getirdiği bir açıklama yaptı.

AK Parti, AYM'nin talebine karşılık vermedi diye mi...

Bir de başka bir şey çıktı, AK Parti kurmaylarının son iki gündür yaptığı açıklamalara bakarsanız orada da şöyle bir şey vardı, Haşim Kılıç'ın ve Anayasa Mahkemesi üyelerinin hükümetten bir isteği olmuş, ''Bir AYM vakfı kurulsun bu vakfın başkanlığına Haşim Bey emekli olduktan sonra geçsin bu vakıfta bağışlarla yürüyebilen bir vakıf olsun.'' gibi bir taleb olmuş ve AK Parti tarafından bu talebe sıcak bakılmadığı için Haşim Kılıç'ın biraz da bunu zorlamak, emekli olduktan sonra da kendine yeni bir yer bulma, mecra bulma açısından böyle bir çıkış yaptığı söyleniyor.

Haşim Kılıç'ın bu açıklamaları neden yaptığını bana sorarsanız bu saydığım 3 madde de bunun sebebi olabilir. Çok yakın süreçte önümüzde ki günler de bunları göreceğiz.

''Haşim Kılıç'a yüzde 5 bile şans vermem''

Ben her ne olursa olsun muhalefetin ortak adayı da olsa Haşim Kılıç'ın Cumhurbaşkanlığına seçilmesi noktasında ben kendisine %5 bile şans vermem. Çünkü artık Cumhurbaşkanı'nı halk seçecek, sandıkla seçecek ve vatandaş oy kullanarak seçecek meclisden değil yani partilerin birleşmesinin çok bir anlamı yok o açıdan bunu söylüyorum.

Türkiye'de %50 oyu olan bir parti var o da AK Parti. Hala %50 oyu var bu nedemek; Türkiye'de kendi adayını seçtirebilecek tek güce sahip parti AK Parti bunun çok daha ötesinde bir şey konuşmanın da bir anlamı yok açıkçası.

''Başbakan bir kaç yıl ara verebilir''

Erdoğan fügürü Türk siyasi tarihinde enteresan bir siyasi lider modelidir yani şifreleri henüz çözülememiş, hareket etme mekanizmalarının nasıl işlediğini kendi partisi içindeki yetkili organların da tahmin edemeği çok farklı bir siyasi figür. Yani nasıl bir yol haritası çıkaracağını hiç kimsenin kestiremediği bir lider. O yüzden ''Ters köşe olabilirsiniz'' lafını kullanıyor.

Sayın Başbakan hiç kimseyi dinlemeden partinin yetkili organlarından da yetkiyi alarak Köşk'e çıkabilir. Bana göre en güçlü kanaat bu çıkabilir. Ama sayın Başbakan Abdullah Gül ile devam kararı da verebilir ki 9-10-11 Mayıs'ta Afyon'da partinin bütün organlarını topladığı büyük bir kamp yapacak ve orada herkesi dinleyerek ortak kararı orada verecek.

Sayın Başbakan 3 dönem kuralını kaldırmaksızın başbakanlığa devam etmeyip bir kaç yıl ara verebilir ve partinin başka organlarında çalışabilir de. Bunu yaparsa da şaşırmamak lazım. O açıdan sayın Başbakan'ın nasıl bir karar vereceğini onunla birlikte uzun yıllar siyaset yapanlar bile çok kestiremiyor. O yüzden Başbakan'ı biraz o yönüyle takip etmek lazım.''

 

HABER7

Ne demek ara
 // Kadir Bozbey
Bu davada ara vermek ne demektir ya......
29 Nisan 2014 Salı 22:36
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler