YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Başbakan demokrasiyi şikayet ediyor"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kuvvetler ayrılığına ilişkin sözlerine tepki gösterdi.
"Başbakan demokrasiyi şikayet ediyor"
19 Aralık 2012 / 15:10 Güncelleme: 19 Aralık 2012 / 15:17

 

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. 
 
Kılıçdaroğlu, toplantının ardından bir basın toplantısı düzenleyerek, MYK'da da ele alınan Erdoğan'ın kuvvetler ayrılığına ilişkin sözlerini değerlendirdi ve bu konuya ilişkin soruları yanıtladı. 
 
Erdoğan'ın sözlerinin sıradan bir konuşma olmadığını, üzerinde durulması ve tartışılması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Toplum bunu sıradan bir konuşma olarak algılarsa demokrasimizin üzerine çok büyük bir gölge düşürmüş oluruz'' dedi. 
 
Tarihe bakıldığında bütün insanlığın tek bir ortak mücadele olduğunu, bunun da demokrasi ve özgürlük olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, insanoğlunun demokrasi ve özgürlük mücadelesi için ağır bedeller ödediğini söyledi. Bu değerleri korumak için ülkelerin sadece kendi içlerinde değil, uluslararası alanda da kuruluşlar oluşturduklarını anlatan Kılıçdaroğlu, iktidarın gücünün kontrol edilmesi için demokrasinin şart olduğuna işaret etti. 
 
Kuvvet ayrılığının demokrasi ve özgürlüklerin temel koşulu olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, uluslararası sözleşmelerin de bu anlayışı taşıdığını aktardı. 
 
Kılıçdaroğlu, demokrasinin tek başına seçimle sağlanamayacağını da ifade ederek, demokrasilerde iktidarın gücünün diğer kurumlarla denetlendiğini kaydetti. Yasama, yürütme ve yargının yanı sıra günümüzde medyanın 4. kuvvet olarak yerine aldığını belirten Kılıçdaroğlu, yurttaşların bu kuvvetlerin varlığının öneminin bilincinde olması gerektiğine işaret etti.  
 
 
''Ağzından çıkan her cümlesi kanun oluyor"
 
 
AK Parti'nin 'ülkeye demokrasi ve özgürlük getireceğim' iddiası ile yola çıktığını ifade eden Kılıçdaroğlu, ancak uygulamalarının tersini gösterdiğini savundu. CHP'nin ise kuruluşundan bu yana demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak için mücadele ettiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
 
''Şimdi geldiğimiz noktaya bakın, Sayın Başbakan kuvvetler ayrılığı ilkesinden şikayet ediyor. Yani demokrasiden şikayet ediyor. 'Ben iş yapacağım demokrasi önümde engel'. Bunu söyleyen bir başbakan o ülkede başbakanlık yapamaz. O başbakanın ömrü demokratik açıdan dolmuş demektir. O başbakan halkın önüne çıkıp demokrasi ve özgürlükten söz edemez. Ona artık çağdaş bir ülkenin başbakanı sıfatıyla da kimse bakmaz. O artık kendi saltanatını kurmak isteyen, halkı baskılamak isteyen, demokrasiyi sınırlandırmak isteyen bir başbakandır artık. Bütün çağdaş dünya Türkiye'deki gelişmeleri kaygı ile izliyor, 'ne oluyor bu ülkeye' diye. Nasıl siz demokrasiden, güçler aylığı ilkesinden şikayet edebilirsiniz. Böyle bir anlayış olabilir mi  Ve bu iktidarda, her dediği, ağzından çıkan her cümlesi kanun oluyor bu ülkede. Böyle demokrasi olur mu ''
 
 
AA
    
 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler