YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Devlet Malzeme Ofisi'nde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile ortak basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Davutoğlu, kayıt dışı ekonomiyi engelleyeceklerine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar
25 Eylül 2014 / 14:39 Güncelleme: 25 Eylül 2014 / 16:26

Sabutoğlu, "Taşıt kiralanmasından bina kiralanmasına kadar israfa dönük olabilecek her türlü faaliyeti bu anlamda denetim altına almayı ve mümkün olduğu kadar kamu taşıtlarındaki sayısal artışın, kamu binalarındaki kiralanma bedellerindeki artışların ciddi şekilde aşağı çekilmesi ve o alın teri ile gelen vergi gelirlerinin en doğru yerde en verimli şekilde kullanımının sağlanması için de iki ayaklı projeyi hayata geçirmiş olacağız" dedi.

Başbakan Davutoğlu, ayrıca yeni gelir vergisi kanun tasarısının son aşamaya geldiğini belirterek "Ekim ayında en geç kasım ayında Kayıt Ekonomi ile Mücadele Stratejimizi açıklayacağız" ifadelerini kullandı.

"Kayıt dışı ekonomi kalmayacak"

İlgili bakanlıkların son dönemde zaruret ile yöneldikleri kiralama konusunda ve kiralamadan kaynaklanan ek maliyetlerin giderilmesi yönünde kapsamlı tedbir düşündüklerini açıklayan Davutoğlu, şunları kaydetti: "Taşıt kiralanmasından bina kiralanmasına kadar israfa dönük olabilecek her türlü faaliyeti bu anlamda denetim altına almayı ve mümkün olduğu kadar kamu taşıtlarındaki sayısal artışın, kamu binalarındaki kiralanma bedellerindeki artışların ciddi şekilde aşağı çekilmesi ve o alın teri ile gelen vergi gelirlerinin en doğru yerde en verimli şekilde kullanımının sağlanması için de iki ayaklı projeyi hayata geçirmiş olacağız.

Bir taraftan kayıt dışı ekonomi kalmayacak şekilde bir strateji diğer taraftan kamuda israfları minimize edecek ve kamunun elindeki atıl bütün kapasiteyi, atıl kapasiteden kasıt belki bir ay kullanılan sosyal tesisler, cumhurbaşkanımızın başbakan olarak verdiği ilk talimatlardan biri milletvekili lojmanlarıydı. Önümüzdeki dönemde kamunun elindeki bütün mal varlığının en şeffaf ve en eski tabirle idareli ekonomik şekilde kullanılması için elimizden geleni yapacağız"

"Devlet şans oyunları alanından tamamen çekilmelidir"

Devletin belli alanlardaki özelleştirme konusunu bugün yapılan toplantıda kapsamlı şekilde ele aldıklarını söyleyen Davutoğlu, devletin belli alanlardan çekilmesinin bir zaruret olduğunu ifade ederek "Devlet şans oyunları alanından tümüyle çekilmelidir. Bunlar özelleştirme çerçevesinde milli piyango çerçevesinde başlatılmış olan çalışmalar, ileri aşamalara götürülecek. Özelleştirme bizim son dönemdeki kalkınmamızda çok ciddi bir kaynak sağladı" diye konuştu.

"Gelir vergisini bilinçli düşürdük"

Yeni gelir vergisi kanun tasarısının son aşamaya geldiğini belirten Davutoğlu, "Dolaylı ve dolaysız vergiler arasındaki orantısızlığı giderecek tedbirler alacağız. Vergiler herkese eşit ve herkesten en uygun şekilde, onların üretim kapasitesini olumsuz etkileyemeyecek oranda. Gelir vergisi bizim dönemimizde düştü. Düşürüldü. Bilinçli olarak yaptık bunu. Bizim en düşük düşük girişimcinin elindeki sermaye birikimini arttırma niyetimiz var. Ama bir taraftan da kamusal alanda yapılabilecek reformlar içerisinde belli bir vergi düzeyini tutturmamız ve bunu adil ve eşit bir şekilde uygulamamız lazım" ifadelerini kullandı.

"Tasarrufla ilgili nihai adımlar atacağız"

Başbakan Davutoğlu, önümüzdeki aylarda Kayıt Ekonomi ile Mücadele Stratejisini açıklayacağını duyurarak "Ekim ayında en geç kasım ayında Kayıt Ekonomi ile Mücadele Stratejimizi açıklayacağız. Yıl sonuna doğru da bütün bu çalışmaları tamamlayıp kamuda yapılacak tasarrufla ilgili de nihai bazı adımlar atacağız" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler