YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu'ndan laiklik açıklaması
Başbakan Davutoğlu, anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak, "Otoriter değil, özgürlükçü bir laiklik anlayışına yeni anayasada yer vereceğiz" dedi. Davutoğlu, Devletin nitelikleri tartışma konusu olmadığını belirtti.
Başbakan Davutoğlu'ndan laiklik açıklaması
27 Nisan 2016 / 11:47 Güncelleme: 27 Nisan 2016 / 12:35

Başbakan Ahmet Davutoğlu, il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada laiklik tartışmasına değinerek "İnsan onuruna saygılı, demokratik bir anayasa istiyoruz." dedi. Davutoğlu sözlerinin devamında "Devletin nitelikleri bizim için tartışma konusu değildir" ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

"DEVLETİN TEMEL NİTELİKLERİ TARTIŞMA KONUSU DEĞİLDİR"

"Milletimizin ihtiyaçlarını özlemlerini biliyoruz. İnsan onuruna saygılı, demokratik bir anayasa istiyoruz. Demokrasi ve hukuk devletinin gelişmesi için müşterek vicdanı esas alacağız. Milletimizin demokrasi ve özgürlük taleplerini karşılayacağız. Devletin temel nitelikleri bizim için tartışma konusu değildir. Devletin nitelikleri AK Parti iktidarı sayesinde esas anlamına kavuşmuştur. AK Parti kamuoyuna sunduğu taslaklarda laiklik ilkesine yer vermiştir, laiklik ilkesi devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede olacağını ele alacaktır. AK Parti bu konuda farklı bir arayış içinde değildir, spekülasyona izin vermiyoruz. Bunun nihayete erdiği kanaatindeyiz."

"Verdiğimiz eserler bizi anlatıyor"

Yaptığımız işler, verdiğimiz eserler bizi anlatıyor. Her hafta bir ilimizde, onlarca tesis ve yatırım açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu hafta sonu da Muş'ta olacağız. Hiç kimse, ihtimal vermiyordu. Türkiye ve Ankara'nın bu yoğun gündemi içinde, bir doğu bir batı ilinde olacağımızı söylemiştim.
Terörle kararlı bir mücadele yürütüyor, yerleşim yerlerimizi bir bir emniyete kavuşturuyoruz. Milletimiz terörden tamamen kurtuluncaya kadar yürüttüğümüz bu mücadele aynı kararlılıkla devam edecektir. Bizi baharla tehdit ettiler, 'baharla birlikte şunlar olacak, bunlar olacak...' Biz baharımızı karartmak isteyenlere hak ettiği cevabı vermeye kararlıyız ve veriyoruz, vereceğiz.

"Geleceğe yönelik bir anayasa hazırlıyoruz"

'Milletimize verilmiş bir sözümüz var' dedik ve kendi anayasa taslağımızı hazırlamak üzere yola devam ettik. Geniş kapsamlı istişareler yaptık bu ay içinde. Akademisyenlerle, kanaat önderleriyle görüş alışverişinde bulunduk. Parti kurullarımızda enine boyuna sivil anayasamızı ve bu çerçevede yeni yönetim sistemi olarak başkanlık sistemini ele aldık. En sonunda hem bu istişarelere hem de AK Parti'nin daha önceki anayasa çalışmaları birikimine dayanarak anayasa yazım heyetimizi belirleyerek bu haftadan itibaren yazım faaliyetine başladık. Kısa zamanda bunu tamamlayıp milletimizin huzuruna çıkacağız. Bu süreci en iyi şekilde değerlendirmek ve senelerce enerjimizi alan tartışmalara dönmeyeceğiz. Milletimizin ihtiyaçlarını biliyor ve geleceğe yönelik bir anayasa hazırlıyoruz. Demokrasi ve hukuk devletinin gelişmesi için daima müşterek vicdanı esas alırız. AK Parti 14 yıllık iktidarı boyunca ayrıştırıcı değil birleştirici bir pratik ortaya koydu.

Yaptığımız işler, verdiğimiz eserler bizi anlatıyor. Her hafta bir ilimizde, onlarca tesis ve yatırım açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu hafta sonu da Muş'ta olacağız. Hiç kimse, ihtimal vermiyordu. Türkiye ve Ankara'nın bu yoğun gündemi içinde, bir doğu bir batı ilinde olacağımızı söylemiştim. 

 

1
 // 1
Her yerde demokrasi diyenler neden bu konuda demokrasi demiyor??? bu halk kendi kendini yonetmiyor mu?Halkın dediği olmiyacak mi laiklik olsun veya olmasın farketmez bu konu halkı ilgilendiren bir konu halka sorulmalıdır. .....
27 Nisan 2016 12:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler