YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu'ndan çözüm çağrısı
Başbakan Ahmet Davutoğlu Kuzey kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'ne yaptığı ziyaretten sonra basın toplantısı düzenliyor.
Başbakan Davutoğlu'ndan çözüm çağrısı
16 Eylül 2014 / 14:31 Güncelleme: 16 Eylül 2014 / 15:38

Başbakan Davutoğlu, "Kim ne derse desin Türkiye KKTC'yi devlet olarak tanımanımn gereklerini her ortamda yerine getirmiştir. İstedik ki Kıbrıs bir barış adası olsun, Doğu Akdeniz'e barış gelsin. Bu akşam ki görüşmede güzel bir başlangıç yapma fırsatı var. İleriye ertelenen her çözüm aslında çözümsüzlüğü derinleştirir, artık ertelemeyelim" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Bunu kimse engelleyemez

Anadolu'dan Kıbrıs'a, anavatandan yavru vatana engel tanımayız. Denizleri derinlerden aşarız, Anadolu'nun suyunu yavru vatana getiririz. Bunu da kimse engelleyemez. Rum kesimindeki ulusal konsey yapısı karar alınmasını güçleştiriyor. Artık bu adaya huzur, barış ve istikrar gelsin.

İstedik ki barış gelsin

İstedik ki Kıbrıs Adası, barış adası olsun, istedik ki Kıbrıs'ta sağlanan barış üzerinden Doğu Akdeniz'e barış ve refah huzur gelsin. İstedik ki Türkiye, Yunanistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Yönetimi aynı masa etrafında otursun ve Doğu Akdeniz'i nasıl bir barış havzası haline getiririz diye düşünsünler ama biz ne kadar güçlü irade kullanmışsak maalesef istediğimiz ölçüde mukabele görmedik.

Gelin, barışı bu yıl yapalım

"Şimdi harekete geçme zamanıdır. Buradan, Sayın Anastasiadis'e de sesleniyorum; Gelin bu barışı bir an önce, yarın değil bugün, gelecek hafta değil bu hafta, gelecek yıl değil bu yıl yapalım. İleriye ertelenen her çözüm aslında çözümsüzlüğü derinleştirir, ertelemeyelim. Sayın Yunanistan Başbakanı hazırsa birlikte önce Güney'e gidelim, birlikte çay içelim, sohbet edelim. Sonra Kuzey'e gelelim, yine birlikte olalım. Akdeniz, bir çok medeniyetlerin, bir çok milletlerin ortak denizi olmuştur. Gelin beraber burada barışı inşa edelim."

Başbakan Davutoğlu, Kıbrıs'taki müzakere süreciyle ilgili "Önümüzde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu var. O Genel Kurul'da tarafları bir daha bir araya getirin, gerekirse bir odada günlerce tutun. Ama artık o adaya barış, Doğu Akdeniz'e huzur ve istikrar gelsin" diye konuştu.

Türk de olsa gelirim Rum da olsa gelirim

Başbakan Davutoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

"Müzakerelerin ardından dönüşümlü yönetimin sağlanması durumunda "Bir Türk bir Rum cumhurbaşkanı olduğu Kıbrıs'tan bahsediyorum. Rum olursa da gelirim, ilk ziyareti buraya yaparım, Türk olursa da yaparım. Kıbrıs Devleti'nin başında Türkler ve Rumlar birlikte, iki dost halk olarak temsil bulundururlarsa bakmayız Türk mü var, Rum mu var."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler