YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu'ndan Batı'ya net mesajlar
Başbakan Ahmet Davutoğlu Dünya Ekonomik Forumu'nda konuştu. Batı Dünyası'na sert mesajlarla yüklenen Davutoğlu, demokrasi dersi verdi.
Başbakan Davutoğlu'ndan Batı'ya net mesajlar
29 Eylül 2014 / 17:53 Güncelleme: 29 Eylül 2014 / 21:58

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

İstanbul'un nabzını tutanlar bilirler ki Asya'nın Avrupa'nın hatta Afrika'nın nabzını tutarlar. Türkiye bir Avrupa ülkesidir. Avrupa'da son dönemde yaşanan ekonomik daralmayı görünce komşu ülkelere nasıl destek verebiliriz diye düşünürken çevresel faktörler içinde çözüm üretmeye çalıştık.

Avrupa'da yaşanan ekonomik kriz depremi ile Ortadoğu'da yaşanan siyasal ve jeopolitik deprem birbirinden ayrı değildir.

Türkiye'nin gücü insan

2008 ekonomik krizinin olduğu sıralarda Ali Babacan'dan Dışişleri Bakanlığı'nı devralmıştım. O zaman bir muhasebe ihtiyacı duyduk. Şimdi dönüp 5 yıla baktığımızda Türkiye finansal sarsılmalara dayanabilmişse geliştirdiği politikalar etkili olmuştur. Yeni bir vizyon ilan ettik. Türkiye'nin temel ekonomik gücü, insan gücü.

2009 yılında bir çok Ortadoğu ve Balkan platformlarında 4 ilkeyi öne çıkardık. Yeni bir üst düzey siyasal diyaloğa ihtiyaç var, güvenlik sistemine ihtiyaç var, siyasi kültüre ihtiyaç var dedik. Komşu ülkelerle ticaretimiz yüzde 35'e çıktı.

İnsanımız ne kadar çok hareket ederse, girişimcimiz ne kadar çok ülkeye rahatlıkla gidebilirse ekonomimiz o kadar katma değer üretir' diye düşündük ve yeni bir vize politikası geliştirdik.

Ben Dışişleri Bakanı olduğumda 42 ülkeyle vize muafiyeti vardı, bıraktığımda 72 ülke. Sınırlarımız, Avrupa'daki sınırlar gibi doğal sınırlar değil, geçişken sınırlardır. Dünya finansal mimarisi miadını doldurmuştur; artık yeni bir mimara ihtiyaç vardır.

Demokrasiden vazgeçmeyeceğiz

Arap baharına verdiğimiz ilk tepki insan onurunun temel değerlerini göz önünde bulundurarak ümit tepkisiydi. Halkına hesap vermeyen rejimler sadece ve Filistin meselesi üzerinden kendilerini meşru kılmaya çalışıyorlardı.

Bize geçmişte demokrasi dersi vermeye kalkanlar, Ortadoğu'da demokrasiyi ve demokratik güçleri terk ettiler ama biz terk etmeyeceğiz. Biz ülkede eski cumhurbaşkanı ve başbakanlar ya hapiste ya sürgündeyse orada demokrasi yoktur.

Hapiste mübarek, toprakta Kaddafi. Biz aylarca Esad'ı ikna etmeye çalıştık. Sünni dünya Beşar Esad'a savaş açmışken biz destekledik çünkü barışçıl yönden döndürmek istedik. Bugün Balkanlar'da demokrasi var çünkü Avrupa ekonomisiyle demokrasi finansmanı sağlandı.

IŞİD İslam ile anılamaz

Dünyada her millet, her dinden insan nasıl demokrasiyle idare edilebilme kapasitesine sahipse çok köklü siyasal kültüre sahip İslam toplumları da demokrasiyi hem yaşatırlar, hem geliştirirler. İslam dünyası, IŞİD ile anılamaz, İslam da IŞİD veya benzer yapılarla anılamaz.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler