YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu’na Somalilerden jest
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘İsviçre Buluşması’nda Somali hakkında konuşma yaptığı sırada orada bulunan iki Somali vatandaşı Davutoğlu’nun yanına geldi. Davutoğlu ile tokalaşan Somalililer sahnede Türk bayrağı salladı.
Başbakan Davutoğlu’na Somalilerden jest
24 Ocak 2015 / 01:10 Güncelleme: 24 Ocak 2015 / 07:34

İsviçre’nin Zürih kentindeki vatandaş buluşmasında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Somali’de bulunan Türk heyetinin kaldığı otelin önünde düzenlenen bombalı saldırıdan bahsetti. Salonda kendisini dinlemeye gelenlerin arasında Somalili vatandaşların da olduğunu belirten Davutoğlu, “Somalililerin bugün burada bizimle olması çok büyük bir mesajdır. O kardeşlerime özellikle selam ediyorum.Somalili kardeşlerimizin buradaki mevcudiyeti ne diyor biliyor musunuz?

Şunu söylüyor. ‘Ümitsizliğe düştüğümüzde, bebeklerimiz yolda susuzluktan açlıktan öldüğünde 2012 Ağustos’unda semada bir uçak belirdi. 20 yıldır hiçbir resmi uçağın inmediği Mogadişu’ya işte bu albayrağı taşıyan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının uçağı indi’ Biz o onuru yaşadık. ‘Fazla değil 2,5-3 yıl içinde Somali’nin kaderini değiştirdiniz’ dediler.

Şimdi onların buradaki mevcudiyeti şunu gösteriyor ve diyor ki, ‘Hani evvelsi gün Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti öncesinde Mogadişu’da Türk heyetinin kaldığı binanın karşısında intihar saldırısı yapıldı ya. Onlar ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar biz Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türk kardeşlerimizin yanındayız’ diyorlar” dedi.Bu sırada Beşir ve Abdülaziz isimli iki Somali vatandaşı sahneye Davutoğlu’nun yanına gelerek kendisiyle tokalaştı. Davutoğlu’nu öpen Somali vatandaşları sahnede Türk bayrağı salladılar.Davutoğlu sözlerine şu şekilde devam etti.

“İşte Somali’den Beşir ve Abdülaziz kardeşlerimiz sizleri selamlıyor. Aslında bütün Anadolu’ya, bütün Rumeli’ye verilen bir selamdır. Bir teşekkür selamıdır. Kudretli ve şefkatli Türkiye Cumhuriyeti’ne duyulan ve verilen bir selamdır. Şimdi onların buradaki mevcudiyeti nasıl Türkiye’nin Somali’deki varlığına saldıran teröristlere bir cevapsa, sayın Cumhurbaşkanımızın yarın Mogadişu’daki mevcudiyeti ve ziyareti de Somali’ye, Afrika’ya ve dünyaya bir mesajdır. O mesajda da Cumhurbaşkanımız şunu demektedir: ‘Bu topraklar, Somali ve Afrika insanlık destanının yazılması gereken topraklardır. Nasıl 16. yüzyılda o sahillerde insanlık onurunu ayakta tutmak için atalarımız orada birlikte bulunmuşsa, nasıl sömürgeciliğe karşı yan yana birlikte olmuşsak, bundan sonra da Türkiye’nin şefkati ve kudreti Somali’nin, Afrika’nın üzerindedir. Bütün mazlumların üzerindedir. Kimse yolumuzu kesemez. Kimse bizim adalet davamızı durduramaz’.”

 

İHA

iyi guzekde
 // faruk
basbakan iyi guzelde fazla ovme kendini sanki somalidekiler insan degilmis gibi. Allaha sukur iyi durumdayiz ama mutevazi olmak lazim....
24 Ocak 2015 06:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler