YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu'dan çok önemli seçim açıklamaları
Başbakan Ahmet Davutoğlu, TRT Haber'e konuk oldu. Başbakan Davutoğlu, seçimin ardından çok merak edilen 'koalisyon' ve 'erken seçim' olasılıklarını değerlendirdi.
Başbakan Davutoğlu'dan çok önemli seçim açıklamaları
10 Haziran 2015 / 23:40 Güncelleme: 11 Haziran 2015 / 07:16

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TRT Haber'de konuk olduğu programda 07 Haziran Genel seçimlerini değerlendirdi. Davutoğlu, çok merak edilen "koalisyon" sorusunu yanıtladı.  Başbakan Davutoğlu, “Koalisyon için her türlü olasılığı değerlendiririz” dedi.

HDP'nin yükselişini değerlendiren Davutoğlu, "HDP'nin yapacağı bir şey var. O çok güzel söylemlerle kendini barış sembolü olarak gösteren HDP eş başkanları çıkıp 'Artık PKK silahı bırakmalı' demeliler" şeklinde konuştu.

"En önemli husus Türkiye'nin menfaatidir"

Gelinen noktada temel ilkenin ve en önemli hususun Türkiye'nin menfaati, halkın huzuru olduğunu belirten Davutoğlu, "Bir anlık dahi kaotik bir tabloya biz izin vermeyiz. Bu ülke bizim. 12 yıllık kazanımları biz temin ettik. Buradan bir kez daha halkımıza seslenmek istiyorum, müsterih olsunlar. Bu kazanımların hiçbirisinin kaybolmasına izin vermeyiz" ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Millete sitem edilmez, millete küsülmez. Milletin iradesi tartışılmaz. Millet ne derse doğru olan odur" ifadelerini kullanarak, "AK Parti'nin yüzde 49'lardan 2011 yılı, geçen sene il genel meclisi itibarıyla yüzde 43,5 civarındaki oylarının şimdi yüzde 41'lere gerilemiş olması göreceli olarak bizim muhasebe etmemiz, üzerinde düşünmemiz gereken olgudur. Kesinlikle, hiçbir zaman hiçbir seçim dolayısıyla millete bir sitem duygusu içinde olmadık" 

"Başarımız büyüktür"

"Şunu da görmemiz lazım yüzde 41 bir başardır. Bu anlamda kimse kendi yenilgisinden başarı çıkarmaması lazım. Yani 'yüzde 26'da istifa ederim' diyen Kılıçdaroğlu, yüzde 25'i zafer ilan ederse başkasının başarısından kendine hisse çıkarıyor demektir" 

"Her muhalefet partisiyle görüşmemi samimiyetle yapacağım"

"Koalisyon için her türlü olasılığı değerlendiririz. Bahçeli ve HDP seçimlerin hemen ardından açıklamalar yaparak kapıları kapattı. CHP ise AK Parti harici kapattı. Her şeyden önce ülkenin menfaati önemlidir. Biz kapıları kapatan değil, ufuk açan bir partisiyiz’’

"Her muhalefet partisiyle ülke çıkarı için ve ahlaki ilkeler temelinde samimiyetle görüşmeler yapacağız. Her şeyi konuşmaya hazırız. AK Parti'nin temel siyasi ilkelerini ihlal etmeyecek her türlü müzakereyi de açık yüreklilikle ve kamuoyunun önünde yapmaya hazırım" 

"Önce halkın tercihinin gerektiğini yaparız"

"Şimdiden bir erken seçim senaryosunu önceleyip de tiyatrovari bir koalisyon sürecine girmeyi ben ahlaki görmem. Samimi bir şekilde girerim, elimden geleni yaparım, herkesle müzakere ederim. Ama nihayette hiçbir şey çıkmazsa, ülke geçici hükümetle idare edecek değil. Meclis de kapalı kalacak değil. Biz, 12 Mart döneminde yaşamıyoruz, 12 Eylül'de yaşamıyoruz. Gideriz halka, tekrar 'Yeni talimatın nedir ' diye, halka sorarız. Talimatı verecek olan halktır."

"Artık PKK silahı bırakmalı demeliler"

"HDP'nin yapacağı bir şey var. O çok güzel söylemlerle kendini barış sembolü olarak gösteren HDP eş başkanları çıkıp 'Artık PKK silahı bırakmalı' demeliler"

"İş dünyasına sesleniyorum"

"Piyasalara söylüyorum, iş adamlarına, iş dünyasına, sendikalarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza... Herkes evinde rahat uyusun. Bütün halkıma sesleniyorum. 'Şu veya bu yönde tecelli etti' diye kendilerini üzmesinler, biz her şeye saygı gösteririz. O tecelli eden şeyi doğru anlayıp yolumuza devam ederiz."

"En asli görevimiz sitemi işletmek"

"Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Baykal ile görüşmesi koalisyon müzakeresi değildir. Herhangi bir şekilde mesaj iletme de değildir. Bu, işin doğasına aykırı olur. Yeni Meclis'in en yaşlı üyesi vasfıyla toplantıdadır. Bu anlamda yeni Meclisin ilk işareti olarak da olumludur. Hepimizin en asli görevi sistemi işletmek. 'Cumhurbaşkanına gitmiyorum' diyerek sistemi tıkayan taraf sorumlu olur."

"Cerrah soğukkanlılığıyla partimizi masaya yatıracağız"

"Sayın Cumhurbaşkanımızla uzun yıllardır mesai arkadaşlığımız var. Yönetimin içinden 30-40 yıldır arkadaş olduğum kişiler var. AK Parti'de yapılması gerekenler var. Bilimsel bir yöntemle olsun diye araştırma şirketine halk bizden ne bekliyor? diye sordurdum. Dün 25 arkadaşla görüştüm. 2011'den bu yana bir oy kaybı varsa. Bir cerrah soğukkanlığıyla bunu masaya yatırmamız lazım. Dünyada AK Parti kadar geniş tabana sahip parti azdır."

 

 // mustafa
dünya da, devletler zenginleşiyor,
insanlar fakirleşiyor.

hocam hala başarılarla övünüyorsunuz.
eksik kalan yerler neler, onları anlatın....
11 Haziran 2015 09:19
 // Borla hatun
Ah Davutoğlu ah.Gudumlu Başbakan olmayacaktin. Ya da Erdoğan bu kadar müdahil olmsyacskti. Itici geldi millete.Cezasiz kalan bakanlar, Arınç Gökçek Çekişmesi, çerez merez para laflar, nasılsa bize vereceksiniz edalari battı iki başlı yönetim olmadı.Sen bu hirsla Başbakan kalmaliydin Sayın Erdoğan.Bir de Ayasofya cami olmalıydı....
11 Haziran 2015 00:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler