YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: YPG, PKK'nın bir parçasıdır
Başbakan Davutoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Biden ile yaptığı toplantıdan sonra açıklama yaptı. Davutoğlu, "YPG, PKK'nın bir parçasıdır ve PKK'dan açık bir şekilde destek almaktadır" derken, Biden'ın YPG ismini anmaması dikkat geçti.
Başbakan Davutoğlu: YPG, PKK'nın bir parçasıdır
23 Ocak 2016 / 14:01 Güncelleme: 23 Ocak 2016 / 18:03

Başbakan Davutoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Biden ile açıklama yaptı.

Başbakan Davutoğlu, "Heyetler arasında kapsamlı değerlendirmeler yaptık. ABD ile terör örgütlerine karşı ortak davranma konusunda bir hassasiyetimiz var. Türkiye olarak biz Suriye'de Esed, DAEŞ ve YPG'yi tehdit olarak görüyoruz.YPG, PKK'nın bir parçasıdır ve PKK'dan açık bir destek almaktadır​" Türkiye olarak ulusal güvenlik kaygılarımızı Biden'e açıkça ifade ettim. Türkiye'nin hedefi sınırlarımızdaki bütün DEAŞ unsurlarının temizlenmesidir  Biz sınırlarımızda ne DEAŞ ne PKK ne de rejim unsurlarının paramiliter güçlerini görmek istemiyoruz" dedi.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar;

YPG TERÖRİST FAALİYETLERDE BULUNDU

Türkiye Başika'da Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı içinde bulunmaktadır. YPG kendisi gibi düşünmeyenlere saldırmış ve Türkiye içinde terörist faaliyetlerde bulunmuştur

YPG, PKK'NIN BİR PARÇASIDIR

YPG, PKK'nın bir parçasıdır ve PKK'dan açık bir şekilde destek almaktadır. Aynı şekilde özellikle Suriye-Türkiye sınır hassasiyeti dolayısıyla Nusaybin gibi, Silopi gibi, Cizre gibi doğrudan sınıra komşu veya Tel Abyad, Akçakale gibi, Ceylanpınar gibi neredeyse şehirlerin ortadan bölündüğü konjonktürde Suriye'den Türkiye'ye dönük her türlü terörist sızmasını, hertürlü silah aktarımını doğrudan Türkiye'ye dönük düşmanca bir tavır olarak telakki ettiğimizi ben Sayın Biden ile de paylaştım. Bu çerçevede de ortak çalışmalarımızı bütün terör örgütlerine karşı fayda mülahaza ettiğimizi de paylaştık."

KAPSAMLI DEĞERLENDİRMELER YAPTIK

Sayın Biden'ın ziyareti çok kritik bir aşamada, özellikle Suriye ve Irak'ta çok önemli olayların yaşandığı, Ukrayna'da hepimizi kaygılandıran gelişmelerin yaşandığı bir dönemde gerçekleşiyor. Biraz önce gerek baş başa gerek heyetler arasında çok kapsamlı değerlendirmeler yaptık. Bütün bu konularda çevremizde önemli, büyük değişiklikler yaşanırken, Türkiye ile Amerika'nın bu değişikliklere ortak bir perspektiften bakması büyük önem taşıyor.

BİZ TERÖR ÖRGÜTLERİ ARASINDA FARK GÖRMEDİK

Bugünkü görüşmelerimizde de teröre karşı ortak bir tavır almak konusunda aynı yaklaşımı benimsediğimizi bir kez daha teyit ettik. Türkiye için terör hangi etnik vekültürel temele dayanmış olursa olsun, hangi ülkeyi hedef almış olursa olsun,hangi gerekçeyle tırmandırılmış olursa olsun insanlık suçudur. Biz, DAEŞ, PKK, DHKP-C, Nusra gibi terör örgütleri arasında bir fark görmedik, görmüyoruz. Bu çerçevede de ABD ile bütün bu terör örgütlerine karşı birlikte davranma konusunda önemli bir hassasiyetimiz var. Bu çerçevede görüşlerimizin ortak bir temele dayandığını görmekten de memnuniyet duyuyoruz

TÜRKİYE, SURİYE'DE 3 UNSURU TEHDİT OLARAK GÖRÜYOR

"Türkiye olarak ulusal güvenlik kaygılarımızı Sayın Biden'e açık ve net bir şekilde ifade ettim. Türkiye sınırları boyunca ki şu anda Irak'ta ve Suriye'de sınırlarımızın ötesinde bir devlet otoritesi maalesef yok. Bir muhatabımız yok.

Suriye'de, Türkiye aynı anda üç risk unsurunu birlikte bir tehdit olarak görmektedir. Birisi rejim ki barbarcazulümleriyle mülteci akınlarına sebebiyet vermiştir.

İkincisi tabi DAEŞ, yine barbarca terör eylemleriyle insanlık suçu işlemiştir.

Üçüncüsü de YPG. Çünkü YPG de aynı şekilde bulunduğu, kontrol ettiği bölgelerde Arap ve Türkmenleri ve kendisi gibi düşünmeyen Kürtleri tam bir etnik temizlik mantığıyla temizlemeye kalkmış ve Türkiye içinde teröre destek olacak faaliyetlerde bulunmuştur.

Dolayısıyla bu üç unsuru da biz tehdit olarak görüyor ve bu üç unsura karşı da gerektiğinde ulusal güvenliğimizin gerektirdiği her türlü adımı atmak konusunda kararlı bir tutum sergiliyoruz." 

ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın açıklamalarından satır başları;

TÜRKİYE'YE ZARAR VEREN ÖRGÜTLERİN KARŞISINDAYIZ

Yakın ilişkilerimiz var, birbirimize güveniyoruz. Türkiye'ye zarar veren örgütlerin karşısındayız Teröre karşı iş birliği yapmaya devam edeceğiz. DAEŞ'e karşı ilerleme kaydediyoruz

3 TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞI HEMFİKİRİZ

DAEŞ PKK, Nusra konusunda hem fikiriz. DAEŞ, PKK'da eşit derecede tehlikedir. PKK barışa gönüllü değildir. 

Yemekte Kıbrıs konusunu biraz daha detaylı ele alacağız. Ben kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Ada'ya yaptığı ziyaretle Kıbrıs barış görüşmelerine çok ciddi bir katkı sağladılar, her iki tarafla da görüşerek. Dileriz, önümüzdeki günler, haftalar ve aylarda Kıbrıs'a kalıcı bir çözüm buluruz. Burada ABD kritik bir rol oynayacaktır. Sayın Biden'ın doğrudan katkısını bir kez daha teşekkürle karşılayacağız. Çok verimli ve güzel görüşmeler için ekibine ve kendilerine teşekkür ediyorum. Tekrar ülkemize hoş geldiniz diyorum.

 

 

.....
 // mesut yazıcı
Yarın pkk usim değişse terör listesinde yok diye destek verirler....
23 Ocak 2016 20:54
"
 // AZMİ
Zaten bütün terör örgütlerinin abd ve diğer büyük güçlerin piyonu değil mi söz söylememeli doğal...
23 Ocak 2016 Cumartesi 15:44
istinyedeki abd li zaat
 // ANGARALI
BU ABD Lİ ZAATIN KULAGINI Bİ BURKUVERSENİZ SN BAŞBAKAN ÇOK HOPLAYIP ZIPLIYOR ABD NİN TC TEMSİLCİSİ HAİN...
23 Ocak 2016 Cumartesi 15:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler