YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: YPG, Fırat'ın batısına geçemeyecek
Başbakan Ahmet Davutoğlu Ukrayna'ya gidiş yolunda uçakta konuştu, gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. Davutoğlu YPG'nin Azez'den uzaklaştırıldığını, örgütün Fırat'ın batısına geçişine izin vermeyeceklerini söyledi.
Başbakan Davutoğlu: YPG, Fırat'ın batısına geçemeyecek
15 Şubat 2016 / 12:01 Güncelleme: 15 Şubat 2016 / 12:52

Salih Müslim'in "geri adım atılmayacak" açıklamasına cevap veren Başbakan Davutoğlu "geri adım atılmayacak denmesinin anlamı yok. YPG Azez'den uzaklaştırıldı. Azez'in düşmesine izin vermeyecegiz" dedi.

YPG'nin Firat'ın batısı Afrin'in doğusuna geçmeyeceğini söyleyen Davutoğlu, Türkiye'nin kendi güvenliğini korumak icin her türlü tedbiri alacağını vurguladı.

YPG'nin Miniğ Havaalanı'na girmesi

YPG'nın Miniğ Havalanı'na girmesini değerlendiren Başbakan Davutoğlu "çekilmezlerse o havaalanı kullanılmaz hale gelecek" diye uyardı.

Kara operasyonu iddiaları

Suriye'ye kara operasyonu iddiaları ve Rusya'nın "3. Dünya Savaşı çıkar" açıklamalarına değinen Davutoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Savaşa giriyoruz girdik gibi spekülasyonları kesinlikle gündemde tutmamak lazım. Rusya tarafindan bilinçli bir algı operasyonu yapılıyor, dünya savaşı cikabilir diye. Rusya bunu gündemde tutarak dünyayı tedirgin etmeye çalışıyor. Kendi politikalarini dikte etmeye çalışıyor. Bizim böyle bir algı operasyonuna gelmememiz lazım. Kimsenin savaş çığlığı lobisi oluşturması doğru değil. Türkiye gerekli gördüğü tedbirleri alır, ancak pozitif siyasi atmosferin etkilenmemesine özen gösterir."

Davutoğlu "5 sene sonunda artık Suriye'de bu ortamın sona ermesi icin kara operasyonu zorunlu mu" sorusuna "Rusya'nin havadan yaptığı saldırılar durmali, alanda rejim ve DEAŞ dışında Suriye halkının temsilcisi olan gruplar desteklenmeli ve barış sureci desteklenmeli" yanıtını verdi.

YPG Azez'den uzaklaştırıldı

Başbakan Davutoğlu: "Şu anda YPG unsurları Azez civarından uzaklaştırıldı. Azez'e yaklaşırlarsa en şiddetli tepkiyi görürler. Azez'in düşmesine izin vermeyeceğiz. Bunu çok net bütün dünya bilmeli" dedi.

Çeçenistan'da da Kadirov gibi bir kuklayı nasıl iş başına getirdilerse...

Davutoğlu, "Çeçenistan'da da Kadirov gibi bir kuklayı nasıl iş başına getirdiler, ondan önce nasıl bir kıyım yaptılar ise şimdi aynı şeyi Suriye'de yapıyorlar. Ya Esad'ı Kadirovlaştıracaklar ya da Esad gitse bile bir Kadirov bulup bunu batıya empoze etmeye çalışacaklar. Onun için de alanda hiçbir direnç kalmamasına çalışıyorlar. Joe Biden'a da evvelsi gün söylediğim husus açık ve netti, Rusya'ya da YPG'ye de gerekli mesajı iletin" dedi.

"Bombardıman dursun" çağrılarına cevap

Davutoğlu "Türkiye'nin YPG'ye yönelik bombardımanı dursun" çağrılarına da cevap verdi. YPG'ye yönelik bu çağrıların bir anlamı olduğunun altını çizen Davutoğlu "YPG Rusya'nın Suriye'deki enstrümanı. Bunu uluslararası kamuoyu dogru okumalı. Eger doğru okunmazsa ilerde daha büyük sıkıntılar doğurur" diye konuştu.

Cenevre görüşmeleri

Davutoğlu YPG'nin Cenevre görüşmelerine katılması tartışmalarıyla ilgili "YPG masaya rejim safinda gelebilir ama muhalefet safinda değil" dedi.

Kılıçdaroğluna yanıt

"CHP HDP'leşiyor" tespitini yapan Başbakan Davutoğlu o anlamda Kiliçdaroğlu'na safını belirlesin dediğini belirtti.

CHP'li Selin Sayek Böke'ye de destek veren Başbakan "Türkiye'de müslüman, hristiyan, türk, kürt kim olursa olsun tum vatandaslar eşittir. Selin hanımın açıklamaları dogru, desteklenlemeli" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı-Gül görüşmesi

Davutoğlu, "AK Parti onurlu insanların partisidir. Şu ana kadar da AK Parti içinde belli ilkeler, köklü bir siyasi harekette olması gereken ilkeler oturmuştur. Sayın Abdullah Gül'ün, 11. Cumhurbaşkanımızın arkadaşlarla, Cumhurbaşkanımızla ve diğer AK Parti'li arkadaşlarla görüşmesinden daha doğal bir durum yoktur" dedi.

Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Sayın Arınç'ın ve diğer arkadaşların yaptığı açıklamaların, parti kurulları içinde, kendi içimizde konuşulması gereken konular olduğu kanaatindeyim. Bu konuda da kendileriyle daha önce de konuştum. Tekrar konuşacağım. Hiçbir zaman ben bu tartışmalar üzerinden AK Parti'ye dönük spekülasyon yapılmasına izin vermem."

 

a
 // a
Allah yar ve yardimcimiz olsun her acidan arkanizdayiz alnimiz ak gogsumuz hak hic bir kafire eğilmez bu boyun evelallah...
15 Şubat 2016 12:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler