YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu yabancı yatırımcılarla buluştu
Başbakan Davutoğlu yabancı yatırımcılarla buluştu
18 Ocak 2016 13:16
Londra'ya giden Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bank of America Merrill Lynch'in düzenlediği 16. Türkiye Yatırım Konferansı'nın açılışında konuştu.

Bloomberg’in ofisinde, BloombergHT’nin düzenlediği toplantıda 200’e yakın yatırımcı ile bir araya gelen Başbakan Davutoğlu'nu Ciner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner ve Ciner Holding Medya Grup Başkanı Kenan Tekdağ karşıladı.

Davutoğlu'nun konuşmasından önemli satır araları:

* Görüşlerimizi de detaylı bir şekilde paylaşacağız. Global olarak dinamik bir gelişim varsa biz durağan kalamayız.

* Geçen yıl ocakta yine buradaydım. Finans sektörü temsilcileriyle görüştüm. Bir yıllık gelişmelere bakarsak olumlu ve olumsuz gelişmeler olduğunu görüyoruz. 

* Tarihin bu noktasında global ekonomik trendlerden ayrışamaz. 3 olumsuz ekonomik gelişmelerden biri büyük oynaklık. Dünya ekonomisindeki büyük oynaklık Türkiye dahil bütün ekonomileri etkiliyor.
* Gelişmekte olan piyasalarda yavaşlama da aynı zamanda bütün geleceğe dair ekonomik öngörülerimizi etkiliyor. Geçen yıl G20 başkanı olarak bu noktalara odaklandık. 

* Türkiye ve etrafındaki jeopolitik riskler, yıkılmakta olan ülkeler var ve ekonomileri işlevsel değil. Ancak olumlu gelişmeler de var. 

* Bu da Türkiye'yi güvenli bir liman haline getiriyor. En önemlisi siyasi istikrar. Ben Dış İşleri Bakanlığı görevini sürdürürken birkaç ülkede 5-6 farklı mevkidaşımla çalıştım. 

* Güney ve doğu komşuluklarımızda siyasi çalkantılar var, ancak bizde istikrar var. Aynı yıl içinde ilk defa genel seçim gerçekleşti. 

* Bu seçimleri bir aşı gibi görüyorum. Eğer doğru zamanda yapılırsa olumlu bir etkisi oluyor ancak popülist davranırsanız bir risk kaynağı olabiliyor. 

* Bizim seçimlerden önce ve sonraki aşamaları atlatmamızdan sonra 7 Haziran'dan 1 Kasım'a belli bir istikrarsızlık söz konusu oldu.
* Böylece ekonomik istikrarı sağlamanın yanında büyümeyi de sürdürdük. 

* 1 Kasım'dan itibaren 4 yıllık süre var önümüzde. Bu da ekonomik planlarımız açısından büyük avantaj sağlıyor. 

* İkinci olumlu gelişme; ekonomimiz PKK, DAEŞ gibi etkenlerin yanında büyümeye devam etti. Belirsizliklerin yanında ekonomimiz yüzde 4 oranında büyüme sağladı. 

* 3. sorun şu EMTİA fiyatlarında düşüş. Enflasyonda da olumlu etkisi oldu. Global ekonomi açısından da etkisi olumlu oldu. 

* AB ile ilişkilerimiz olumlu bir şekilde ilerlemeye başladı. Her yıl Türkiye AB Zirvesi'ni iki kez yapacağız. Birkaç farklı fasıl daha açılacak. 

* Reform ivmesi de çok önemli. Başbakan ve önümüzdeki 4 yılın sorumlusu olarak bizim reform paketlerimizle ilgili size bilgi vermek istiyorum.

* Söylediğim gibi öncelikle Türkiye 2010-2014 arası en çok gelişen ülkelerden biri oldu. Büyümemiz yüzde 5 oldu. Dünya ekonomisinden en yüksek oranlardan biriydi. Geçen yılki yüzde 4'te Çin ve Hindistan sonrasında en büyüğüydü. 

* İkinci olarak istihdam yaratımı. 2008-2015 arası 7 milyon kişiye istihdam sağladık. Bu dönemde işsizlik artarken AB'de, Türkiye'de istihdam arttı. Şu an yüzde 10 neden, aktif iş gücü ve öğrenci sayısından. 

* Enflasyon oranımız yüzde 8,8. Bu beklentimiz üzerinde bunun sebebi Türk Lirası'nın değer kaybı ve gıda fiyat artışı.

* Cari açıkta da gelişme kaydedildi. 12 aylık rakama bakarsak 34.7 milyar olduğu görüyoruz, iki yıl önce 64.7 milyar olduğunu hatırlayalım. 

* Cari açık oranımızın yüzde 4,4 yani yönetilebilir bir rakam olduğunu söyleyelim. 

* EMTİA fiyatlarındaki artışın enflasyon üzerindeki etkisi olsa da ihracat üzerinde olumlu etkileri olmuyor. Dış ticaret oranı yüzde 50 oldu. 

* Bu 40 önce yüzde 31'di. Artık nihai ürünler geniş bir yelpazeye ayrılıyor. 9 ürünü ihraç ederken 32 oldu ve 34 ülkeye ihracat yapıyoruz. 

* Çok yakından takip ettiğim bir noktaydı. Ne zaman Avrupa'ya yüzümüzü dönünce İran, Irak'a sırtımızı dönüyoruz. Şimdi Afrika'ya, Latin Amerika'ya döndük. Afrikaya ihracatımız 23 milyar dolara çıktı. 

* Bu daha önce 3 milyar dolardı. Bizim mali yapımız çok güçlü. Hükümet borcumuz da azalacak. Yüzde 10,7'ydi. OICD'de oranlar arasında bu ortalama 4.3'ken bu rakam bizde 0. Bu rakam biraz artar ve yüzde 0,7 olabilir. Dünyanın geri kalanına kıyasla çok düşük bir rakam. 

* Kamu sektör borcunun yüzde 74 seviyesinden çok daha aşağıya düştüğünü biliyoruz. Bankacılık sektörü de çok sağlam. Hiçbir Türk bankası sorun yaşamadı. Sermaye yeterlilik oranı yüzde 5.5. Ödenmeyen borçlar sadece yüzde 2.9, varlıkların geri dönüş oranı yüzde 1.9. 

Ayrıntılar gelecek..

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler