YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: Serok Ahmet diyen dilleriniz sağolsun
Başbakan Davutoğlu, "Dün saldırılar yaptılar. Zannetiler ki, Başbakan bu saldırılardan korkar, Diyarbakır'a gelmekten çekinir. Biz bu alçakların saldırılarından korkar mıyız? dedi.
Başbakan Davutoğlu: Serok Ahmet diyen dilleriniz sağolsun
01 Nisan 2016 / 13:54 Güncelleme: 01 Nisan 2016 / 14:32

Başbakan Davutoğlu Sur ilçesindeki tarihi Ulu Cami'de vatandaşlarla cuma namazını kıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu cami çıkışında halka seslendi.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar;

Allah'ın selamı, barış, kardeşlik Diyarbakır üzerinde olsun. 

Her seferinde Diyarbakır'a gelirim. Konyalı olabilirim ama ben ve bu kardeşleriniz ebediyen Diyarbakırlıdır. 

foto-517.jpg

Birileri Sur'umuzu parçalamak istiyor. Aziz Diyarbakırlılar, bu buluşmayı bize çok gördüler. 7 canımızı bizden aldılar. 

Diyarbakır, ses veriyor: Şehitler ölmez... Biraz önce 7 yüreğimizi, Anadolu'nun diğer köşelerine gönderdik. O kardeşleriniz sizin için gelmişti. Bu minarelerde ezan susmasın, bu albayrak inmesin diye gelmişti. Diyarbakır, Şam gibi, Halep gibi tahrip olmasın diye gelmişlerdi. Artık onlar ebediyen Diyarbakırlı olarak anılacaklar. 

"SEROK AHMET DİYEN DİLLERİNİZ SAĞOLSUN"

Vatanın diğer köşelerine uğurlaren ben de merasimde söyledim. 'Artık emanetiniz, Diyarbakır'ın emanetidir. Bu şehitlerin emanetine sahip çıkacak mısınız? Allah aşkanı söyleyin...  O hainlere, ezan sesini dindirmek isteyenlere gür bir sesle 'Biz buradayız, burada olacağız' diyecek miyiz? Allah sizden razı olsun.

(Sloganlar üzerine) Serok Ahmet diyen dilleriniz sağolsun. Kardeşiniz Ahmet burada. 

TEKRAR EDİYORUM: KORKMADIK, KORKMUYORUZ, KORKMAYACAĞIZ

Dün saldırılar yaptılar. Zannetiler ki, Başbakan bu saldırılardan korkar, Diyarbakır'a gelmekten çekinir. Biz bu alçakların saldırılarından korkar mıyız? Diyarbakır'ı bırakır mıyız? Konya ne kadar emniyet içinde olacaksa Diyarbakır da o kadar emniyet içinde olacak. Onlar Ankara'da otobüs durağında bekleyen masum insanlarımızı şehit ettiler. İstanbul'da, Diyarbakır'da... Meclis grubunda söyledim, tekrar ediyorum: Korkmadık, korkmuyoruz, korkmayacağız. Buradayız, burada olacağız. Allah bu canı bir gün alacaksa Diyarbakır'da Kürt kardeşlerimle beraber bu emaneti teslim edeyim. 

"KONYA'YA NE KADAR GİDİYORSAM DİYARBAKIR'A DA O KADAR GELECEĞİM"

Herkes birbirine selam versin dedik. Bu seferberliği bir kez daha haykırıyorum. Esselamü Aleyküm... Kardeşliğimizi yıkmak isteyenlere inat. Her zaman her yerde kardeşçe buluşacağız. Diyarbakır'a tekrar tekrar geleceğiz. Başbakan olarak bu beşinci gelişim. Her zaman buraya geleceğim. Konya'ya ne kadar gidiyorsam onlara inat buraya da o kadar geleceğim. Selam için kalkan her bir elinizi öpüyorum. 

SUR'U İHYA PLANI

Sur'un ihya planını açıklamaya geldik. Hepinize bu planı açıklayacağız. Onlar yıkarsa biz yapacağız. Onlar kardeşliğimize halel getirmek isterse biz ebediyen kardeşiz diye haykıracağız. Biz dik durduk. Siz de dik duracak mısınız? Onların provokasyonlarına fırsat vermediniz. Ne zaman sizi tahrik etmeye kalktılarsa vakarla karşıladınız. Ama bakın sadece selam vermeye geldim, binlerce Diyarbakırlı göğsünü açtı. Gönlüme nakşettiğim bu Diyarbakır'ın her taşını koruyacağız.

"DİYARBAKIR ANNALERİ BİR DAHA AĞLAMAYACAK"

Burayı insansızlaştıracakmışız! Aksine Sur'u ebediyen insanların barış içinde birbirlerine selam verdikleri güzel bir mekan eyleyeceğiz. Buradaki yapı değişecek diyorlar... Hayır, hepsini koruyacağız. Diyarbakırlı esnaf kardeşimin yaralarını saracağız. Daha güzel evlerde oturacaklar. Daha huzur içinde yaşayacaklar. Tahrip edilen okulların daha iyisini yapacağız. Diyarbakır anneleri bir daha ağlamayacak. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler