YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: Saldırgan DAEŞ mensubu
Başbakan Ahmet Davutoğlu; Sultanahmet'te meydana gelen patlamaya ilişkin açıklama yaptı. Davutoğlu, " Saldırının failinin DEAŞ mensubu olduğunu biliyoruz" dedi.
Başbakan Davutoğlu: Saldırgan DAEŞ mensubu
12 Ocak 2016 / 16:44 Güncelleme: 12 Ocak 2016 / 17:19

Başbakan Davutoğlu, Sultanahmet'teki bombalı saldırısını gerçekleştirenin Suriyeli bir DEAŞ mensubu olduğunu söyledi.

Davutoğlu; "Bu saldırı bütün insanlığı hedef aldı. Saldırının failinin DEAŞ mensubu olduğunu biliyoruz. DEAŞ'a karşı verdiğimiz mücadeleyi aynı şekilde devam ettireceğimizi söylemek istiyorum" şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasının öne çıkanlar;

HAYATINI KAYBEDENLERİN TAMAMI YABANCI

Biz bu terör olayından en fazla zarar görmüş millet olarak, her zaman teröre karşı olduk. Hangi etnik gruptan olursa olsun terör suçu işlemiş olur. Biz bütün terör örgütlerine aynı tavrı takındık. Terör yapan herkes insanlık suçu işlemiştir. Bugün İstanbul'daki saldırıda hayatını kaybedenlerin tamamı yabancı uyruklu. Onlar Türkiye'yi tanımak için gelmişlerdi. Türkiye'deki kültürel birikimi görmeye gelmişlerdir. Hayatını kaybeden Alman vatandaşları için biraz önce Merkel'le görüşüp taziyelerimi sundum.

"SALDIRGAN DEAŞ MENSUBU"

Terör saldırıları Türkiye'nin demokratik ortamını hiçbir şekilde etkileyemeyecektir. Bu saldırı bütün insanlığı hedef aldı. Saldırının failinin DEAŞ mensubu olduğunu biliyoruz. DEAŞ'a karşı verdiğimiz mücadeleyi aynı şekilde devam ettireceğimizi söylemek istiyorum. DEAŞ'a karşı mücadeledeki kararlılığımızdan bir adım geri atmayacağız.

Tüm insanlığa çağrıda bulunmak istiyorum: Nasıl Paris saldırılarıyla ilgili ortak bir tavır aldıysak şimdi de aynı tavrı alalım.

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak omuz omuza olacağımızın bir kez daha bilinmesini rica ediyorum. Türkiye'nin dostu, misafirlerimizin ailelerine baş sağlığı diliyorum. Almanya kamuoyunda, dost ve müttefik Almanya'ya da seslenerek söylüyorum ki, hayatını kaybeden dostlarımızın acısı 78 milyonun kalbindedir.

Kırtulmuş: Güvenlik zafiyeti yoktu

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Sultanahmet'teki terör saldırısına ilişkin, herhangi bir güvenlik zafiyeti olmadığını belirterek, "Huzur timleri tarafından o alanda, 5-10 saniye içerisinde bazı insanlar durdurulup sorgulanmış” dedi.

 

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler