YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: İslam topraklarını ortak tavırla kurtarmalıyız
Başbakan Ahmet Davutoğlu İİT 13. Liderler Zirvesi'nde konuştu. İslam liderlerine seslenen Davutoğlu, "Başta Filistin olmak üzere işgal altındaki bütün İslam topraklarının kurtarılması konusunda da ortak bir tavır takınmalıyız" dedi.
Başbakan Davutoğlu: İslam topraklarını ortak tavırla kurtarmalıyız
14 Nisan 2016 / 14:34 Güncelleme: 14 Nisan 2016 / 15:06

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İİT 13. Zirvesinde islam ülkerleri liderlerine seslendi. İslam dünyasının içinde bulunduğu tehlikeli duruma dikket çeken ve liderleri uyaran Davutoğlu,  "İslam topraklarının kurtarılması konusunda da ortak bir tavır takınmalıyız" şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından önemli satır araları:

 "Krizlerin merkezi coğrafyasında bulunan İslam dünyası çok önemli meydan okumalarla karşı karşıya. Biz İslam medeniyetinin bugünkü temsilcileri olarakşunu ifade ediyoruz ki; İslam dünyası ve İslam medeniyeti dünyaya barış ve adalet mesajı iletmek üzere bugün Türkiye'de İstanbul'da bir araya geliyor. Ama bir taraftan da çok güçlü bir iç muhasebe yapmak durumundayız."

Ortak bir tavır içinde olmalıyız

"Bugün özellikle İslam dünyasına dönük olarak sınırların yeniden çizilmesi çabalarına, bazı ülkelerin parçalanması riskine karşı, her birimizin hep birlikte sınır bütünlüklerini savunmaya dönük olarak, sınır bütünlüğü konusunda ilkeli bir tutum takınma zorunluluğumuz var. İslam dünyasının yeniden parçalanma teşebbüslerine karşı hep beraber uluslararası hukuk çerçevesinde, bütün bir İslam dünyasının ve üye ülkelerin tümünün sınır bütünlüğünü korumak konusunda da ortak tavır içinde olmalıyız."

İslam terörü lanetler

"Teröre ve İslamı terörle aynileştirmeye, özdeşleştirmeye çalışan tavırlara karşı da ortak bir duruş sergilemeliyiz. İslam terörü lanetler."

"Başta Filistin olmak üzere işgal altındaki bütün İslam topraklarının kurtarılması konusunda da ortak bir tavır takınmalıyız."

Omuz omuza durmak zorundayız

"Filistin'in özgürlüğüne kavuşması, Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin'in, İslam dünyasının bir onur meselesi olan Filistin'in özgürlüğünün temin edilmesi konusunda omuz omuza durmak durumundayız."

"Dünyada bugün İslam diniyle ilgili olarak oluşturulmaya çalışılan olumsuz algıya karşı da hep beraber ortak bir tavırda buluşmalıyız. Özellikle İslamofobi türünde Batı toplumlarında ortaya çıkan tavırlar, bugün İslam dünyasının ve İslam dininin yanlış anlaşılmasına sebebiyet veren psikolojik atmosfer oluşturuyor. Buna karşı da ortak bir tavırda buluşmalıyız. Nerede bir İslamofobik çalışma varsa sesimizi birlikte yükseltmek durumundayız."

İlişkilerimizi en üst düzeye çıkarmalıyız

"Siyasi görüş ayrılıklarımızı bir kenara bırakarak İslam dünyası içindeki her sorunu ele alabilecek olgunlukta ikili temasları arttırmak ve siyasi ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarmak durumundayız."

"Müslüman azınlıklarla ilgili olarak, birlikte bu azınlıkların haklarının ve hukuklarının korunması yönünde de barışçıl teşebbüslerimizi artırmalıyız. Hem işgal atındaki Filistin, Karabağ, Kırım gibi toprakların kurtarılması hem de sahipsiz gibi görünen Müslüman azınlıkların meselelerine sahip çıkılması, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın uluslararası etkinliğini gösterecek önemli göstergelerden biridir."

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler