YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu iş dünyasıyla sürpriz bir toplantı yaptı
Başbakan Davutoğlu, Koç, Sabancı, Şahenk, Ülker, Özyeğin gibi iş dünyasının önde gelen isimleriyle İstanbul’da buluştu. 02.00’ye kadar süren zirvede Davutoğlu, ''Muhalefetin asgari ücret vaatlerine neden sessiz kalıyorsunuz'' eleştirisinde bulundu.
Başbakan Davutoğlu iş dünyasıyla sürpriz bir toplantı yaptı
28 Mayıs 2015 / 10:07 Güncelleme: 28 Mayıs 2015 / 10:16

Genel seçimlere 10 gün kala Başbakan Ahmet Davutoğlu iş dünyasıyla sürpriz bir buluşma gerçekleştirdi. Yoğun miting maratonuna devam eden Davutoğlu, Pazartesi akşamı Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar'ın İstanbul Baltalimanı’ndaki evinde iş dünyasının önde gelen isimleriyle biraraya geldi. 

Fortune Türkiye’nin haberine göre, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Koç, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Yıldız HoldingYönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Ciner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner, Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Mudo’nun kurucusu Mustafa Taviloğlu, Yandex Türkiye CEO’su Mehmet Ali Yalçındağ’ın da aralarında bulunduğu zirvenin ana konusu asgari ücret ve HDP oldu.

TÜSİAD'a eleştiri

Başbakan Davutoğlu, muhalefet partilerinin asgari ücretin artırılması konusunda vaatlerini gündeme getirerek TÜSİAD’ı bu konuda sessiz kalmakla eleştirdi. Türkiye’nin önde gelen yatırımcıları ise Davutoğlu’na yüksek asgari ücret konusundaki eleştirilerinde haklı olduğunu ancak seçim öncesi her partiye eşit mesafede durduklarını söyledi.

TÜSİAD Başkan Yardımcısı Ali Koç da Başbakan'a seçim sürecinde olunduğu için seçim vaatleriyle ilgili herhangi bir yorum yapmadıkları yanıtını verdi. Gece yarısı saat 02.00’ye kadar süren toplantıda Ahmet Davutoğlu, 2023 hedeflerini, 'Yeni Türkiye'nin ekonomik stratejilerini, seçim gündemini de anlattı.

1.500 TL olursa kaç iş yeri kapanır?

7 Haziran seçimleri öncesi muhalefet partilerinin ekonomik vaatleri tartışma konusu olurken, ‘asgari ücret’ gündemde ilk sıraya oturdu. Tüm muhalefet partileri halihazırda net 949 lira olan asgari ücretin hatırı sayılır oranda yükseltileceğini vaat etti. Seçim beyannamesinde asgari ücreti Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 1.500 TL’ye, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 1.400 TL’ye ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) 1.800 TL’ye çıkaracağını açıkladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu da seçim meydanlarında asgari ücretin 1.500 TL’ye çıkması halinde birçok işyerinin kapanacağını belirterek, tepki vermediği için TÜSİAD’ı eleştirmişti.

Davutoğlu, şunları kaydetmişti: 

''TÜSİAD’a buradan çağrıda bulunuyorum, her fırsatta hükümeti eleştirmek için açıklama yapıyor, çıksınlar istatistiksel hesap versinler; asgari ücret 1500 lira olursa kaç iş yeri kapanır, asgari ücret 5 bin lira olursa açık iş yeri kalır mı? Bunun hesabını bir versinler. Perde gerisinden muhalefet partilerine destek vermek değil, çıksınlar açıkça destek versinler. TÜSİAD çıksın ben 'Kılıçdaroğlu’nun görüşünü destekliyorum' desin; Türkiye’de asgari ücret 1500 lira, hatta 2 bin lira, 2.500 lira olsun desin. Konuşacaklarsa açıkça konuşsunlar.''

 

VATAN

1
 // 1
birde şu tazminat yasasi ne oldu sunada bi el atın 3 sene oldu nerdeyse işçinin hakkı patronun dukkan açıp iflas çekmesine kalmasın iflas gösterip başka yerde yenisini acıyor devlet nerde iflas çekip işçiye verecekleri haktan acz ediliyorlar ne güzel dünya be...
28 Mayıs 2015 12:13
1
 // 1
ben al partiliyim ancak bize cahil muamelesi yapmayın adam vergi almayacak buda zaten o miktara yakın geliyor işverenden zaten o para çıkıyor yani bu olay işçiden çok yine işveren in işine geliyor çünkü vergi vermeyecek zaten çalışanların cogunu asgariden gösteriyor biz birde vergi verilmeyecek ne güzel dünya be hepiniz patronsunuz işçinin hali işinize gelmiyor denetmenlerinizle bir olmuş halkı somuruyorsunuz...
28 Mayıs 2015 12:06
Belki 10 gun
 // uykucu
once kanalahaber'de de yazdim ve dedim ki;
KK bizim sirkette 20 kisi asgari ucretle calisiyor. Asgari ucret 1500 TL olunca biz her ay takribi 11.000 TL arti vergilerini odemek mecburiyetinde kalacagiz. Bu parayi bize sen mi vereceksin?...
28 Mayıs 2015 Perşembe 11:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler