YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu: Göçmenler Avrupa'da tramva yaşıyor
Başbakan Davutoğlu: Göçmenler Avrupa'da tramva yaşıyor
05 Eylül 2015 13:00
Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara'da G20 ön toplantısında ülkelerin göçmen polikasını eleştirerek, "Avrupa içerisinde biz belli tramvalar yaşadık. Göçmenlere karşı tutulan tutumu görüyoruz" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları toplantısında konuştu. Davutoğlu; "Göçmen sıkıntısında tüm dünya üstüne düşeni yapmalıdır" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

"Göçmenlere karşı tutumu görüyorsunuz"

"Hepimizin çok daha büyük ve kapsamlı sıkıntıyla karşı karşıya bıraktı jeopolitik krizler.  Psikolojik sonuçlar önemli bir ulusal travmaya neden oldu. Avrupa içerisinde biz belli tramvalar yaşadık. Göçmenlere karşı tutulan tutumu görüyoruz. Ekonominiz iyi değilse bu sıkıntıları aşamassınız. Sosyal sıkıntılar ortaya çıktı ki işsizlik bunların başında gelir ve sosyal sıkıntılara neden olur"

Gelişmiş ülkeler eski dinamizmlerinden çok uzaklar

"Mevcut duruma bakılırsa hala iyileşmeler var bazı ekonomilerde.Eğer ki biz verimli bir şekilde iş birliği yapamıyorsak bu sıkıntıları aşamayız.  Gelişmiş olan ekonomilerde eski dinamizminden çok uzak. Dinamizimde ciiddi bir azalma var. Küresel ticaret ile beklenmedik şekilde azalıyor küresel ticaret ve siyasi istikrar birbiriyle bağlantılıdır. Türkiye olarak jeopolitik etkileri çok yakından hissediyoruz. 6-7 ülkede hükümetler ülkeyi yönetemiyorlar merkezi hükümet sıkıntısı yaşıyorlar."

Krizleri aşmak için...

"Uzun vadede bakıldığında çok açık bir bağlantı göreceksiniz. 1929 krizi tarihte yaşanan en büyük krizdir. O da 2. dünya savaşına zemin hazırlayan bir kriz olmuştur.1970'lerden sonra da enerjiye yönelik krizler yaşadık.  Ne zaman politikacılar iş birliği yaparlar bu tarz krizleri aşmaları kolay olur. İşte bu nedenle liderler B20 mekanızmasını kurma kararı verdiler."

Sürece değil sonuca odaklanmak gerekir

"Süreç odaklı değil sonuç odaklı çalışmak çok önemli.  Burada karşımızda 3 operasyonel öncelik listesi var.Uygulama kapsayıcılık listesi var. Burada ortak bİr terminolojik ayak oluşturmuş durumundayız. Bu hedeflere ulaşmak konusnda çok önemli adımlar attınız aynı zmanada bu alanda bazı üye ülkelerin proje planlama konusunda hizmetlerinden dolayı çok teşekür ediyorum."

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler