YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Davutoğlu, Fransa'ya gidiyor
Başbakan Davutoğlu, Fransa'ya gidiyor
11 Ocak 2015 07:44
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Paris'te meydana gelen terör saldırısına karşı düzenlenen dayanışma yürüyüşüne katılmak üzere yarın Fransa'ya gidecek.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Davutoğlu'nun, Fransız makamlarından alınan davete icabetle, 7 Ocak'ta Paris'te meydana gelen terör saldırısına karşı düzenlenen dayanışma yürüyüşüne katılmak üzere yarın Fransa'ya hareket edeceği bildirildi.

Paris'te yapılacak yürüyüşe Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Başbakan Davutoğlu'nun yanı sıra birçok ülkeden devlet ve hükümet başkanlarının katılacağı belirtilen açıklamada, ''Bilindiği üzere, Paris'te yaşanan menfur saldırı, ülkemiz tarafından en üst düzeylerde kınanmıştır. Sayın Başbakanımızın Paris'te yapılacak yürüyüşe katılımı, gerek bu zor zamanda Fransa halkının yanında yer aldığımızın, gerek terörle mücadele konusunda kararlığımızın ve dayanışmamızın bir göstergesidir'' ifadeleri kullanıldı.

- Davutoğlu'nun Almanya temasları

Açıklamada, Davutoğlu'nun, Fransa ziyaretinin akabinde, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel'in davetine icabetle yarın ve 12 Ocak'ta Almanya'ya da resmi ziyarette bulunacağı kaydedildi.

Başbakanın ziyareti çerçevesinde Alman mevkidaşıyla gerçekleştireceği görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Türkiye-AB ilişkileriyle Suriye ve Irak başta olmak üzere güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulmasının öngörüldüğü ifade edilen açıklamada, Davutoğlu'nun ziyareti vesilesiyle, Almanya'nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Körber Vakfında Türk dış politikasının öncelikli konularına ilişkin bir konuşma yapacağı ve Almanya'da yerleşik Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlarla biraraya geleceği belirtildi.

Açıklamada, ''Sayın Başbakanımızın ziyareti, özel ilişkilerimiz bulunan Almanya'yla ortak gündemimizdeki konuların tüm veçheleriyle ele alınmasına imkan sağlayacak ve gerek ikili, gerek uluslararası düzeyde işbirliğinin her alanda ilerletilmesine katkıda bulunacaktır'' görüşüne yer verildi.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler