YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan: Bu bela tacirleri bir teröristle aynı...
Sağlık Bakanlığı'nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısı sonrasında açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, uyuşturucu tacirlerinin bir terörist gibi muamele göreceğini belirtti.
Başbakan: Bu bela tacirleri bir teröristle aynı...
23 Eylül 2014 / 17:49 Güncelleme: 23 Eylül 2014 / 17:50

Başbakan Ahmet Davutoğlu, uyuşturucu ile mücadele kapsamında mahallelerde narkotimler, gençlik timleri oluşturulacağını belirterek, "Sokağın hakimi bu çetelere sokağı, çocukları bırakmayacağız. Mahallelerimize giremeyecek, okullarımızın yanına yaklaşamayacaklar. Nasıl bir terörist yaklaşınca ne muamele görüyorsa aynı muameleyi görecekler" dedi.

"Viraneleri tümüyle tasfiye edeceğiz"

Başbakan Davutoğlu: "Viraneleri tümüyle tasfiye edeceğiz. Bu tür şeylerin yapıldığı, deprem döneminden kalmış, mahkeme kararıyla yıkılamamış binalar var. Ya da virane dediğimiz, metruk alanların Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla barınak haline gelmesi, bu çetelerin kullandığı alanlar haline gelmesini engelleyeceğiz."

"Rica ediyorum..."

Başbakan Davutoğlu, IŞİD'in elindeki 49 rehinenin kurtarılmasıyla ilgili,"Belli hususlar vardır ki sadece o sürecin içinde olanların mahremiyeti çerçevesinde kalır, devlet arşivinde olur. Ama kamuda bunların sürekli tartışma haline getirilmesi, ileriki aşamalarda başka vatandaşlarımızı riske edecek sonuçlar doğurabilir. Onun için basınımızın, bu tür araştırmaları yapması doğaldır ama spekülatif haberlerden kaçınılması tavsiyesinde bulunuyorum, hatta bunu rica ediyorum" dedi.

Tezkere konusu

Başbakan Davutoğlu: "Tezkere, 2 Ekim'de Meclis'in açılmasını müteakip, büyük ihtimalle iki ayrı tezkere halinde, -çünkü riskler farklı- iki ayrı tezkere olabilir ama o zamana kadar bir değişiklik olursa yeni bir düzenlemeyi göz önüne alabiliriz. Ümit ederiz ki Türkiye'yi ve Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit edici gelişmeler tırmanışa geçmez. Ümit ederiz ki bu tezkereleri kullanma ihtiyacı hissetmeyiz. Eğer Türkiye'nin ulusal güvenliği ve bölgedeki bu istikrarsızlığın doğurabileceği risklerle ilgili tedbir almak gerekirse, bu konuda da hiçbir tereddüt göstermeyeceğimizin herkes tarafından bilinmesi de iktizaridir"

Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

-Aile hekimleri sağlık reformunun temel taşı. Mesailerinin toplum sağlık merkezlerinde uzatılabilmesini istiyoruz.

-Aile hekimleri için özlük hakları korunarak, mesaileri ödenerek yapılacak bir düzenlemeyi düşünüyoruz.

-Sağlıkta ikinci bir sıçrama dönemini yaşamamız lazım. Aşılarımızı kendimizin üretebilmesi lazım.

-Uyuşturucuyla mücadelede birinci önceliğimiz, vatandaşımız daha bağımlı olmadan atılacak adımlardır.

-Kasım ayında Uyuşturucuyla Mücadele Şurası toplayacağız. Herkesin içinde olacağı bir çalışma da yürütülmeli.

-Başbakan Yardımcımız Arınç başkanlığında kurulacak Uyuşturucuyla Mücadele Yüksek Kurulu'nca denetlenecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler