18 Aralık 2017 Pazartesi
 • Altın155,771
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1428
 • İstanbul11 °C
 • Ankara10 °C
 • İzmir16 °C
 • Konya8 °C
 • Adana14 °C
 • Antalya17 °C
 • Diyarbakır7 °C
 • Bursa13 °C
 • Kayseri4 °C
 • Kocaeli16 °C
 • Şanlıurfa9 °C
 • Gaziantep8 °C
 • İçel15 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başbakan Binali Yıldırım: Hedef başbakanlık
Başbakan Binali Yıldırım "Cumhurbaşkanımızın milletiyle ilişkisindeki durumu anayasaya uygun hale getirmek AK Parti'nin en önemli işidir" dedi.
Başbakan Binali Yıldırım: Hedef başbakanlık
24 Mayıs 2016 / 12:08 Güncelleme: 24 Mayıs 2016 / 13:15

AK Parti'nin 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'ne tek aday olarak giden ve bin 405 delegenin onayıyla yeni Genel Başkan seçilen Binali Yıldırım, 65. Hükümet'i kurma görevini tamamladı. Kabine listesini Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunan Yıldırım, yeni Bakanlar Kurulu'nu açıkladıktan sonra AK Parti Grup Toplantısında konuşuyor. Yıldırım'ın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:
Bugün yeni hükümetimiz kuruldu, az önce ilan ettik. Ülkemize, milletimize hayırlı olsun. Cenabı mevlam da yeni dönemde güzel hizmetleri insanımıza, milletimize yapmayı bizlere nasip eylesin.

"Çok güzel hizmetleri birlikte kazandırdık"

15 yıl önce beraber çıktığımız bu yolda millet yolunda liderliğinizde ülkemize çok güzel hizmetleri birlikte kazandırdık. AK Parti yeri geldi vesayet odaklarının tehditleriyle karşı karşıya kaldı. Partimizi kapatmaya kalkıştıklarında karşılarında Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları vardı. Hükümetimize muhtıra verdiklerinde karşısında biz milli iradeden başka hiçbir güç tanımayan kadroların başında Recep Tayyip Erdoğan vardı.

"Bizim sandık ve millet başka dayanağımız yok"

AK Parti Türkiye'yi nereden aldı nereye götürdü buna milletimiz şahit. 2001 krizinde insanlar geleceğe yönelik umutlarını kaybetmiş öyle bir hal almış ki Başbakanlık önüne kasasını bırakanlar vardı. Böyle bir Türkiye'de AK Parti milletimizin teveccühü ile iş başına geldi ve kalkınma dedi. Türkiye ekonomisini süratle düzeltti. Öyle reformlar gerçekleştirdik ki IMF'ye olan borcumuz bitmişti. Türkiye gibi bir ülke IMF'nin memurlarından talimat alacak konuma gelmişti bu milletin onuruna dokunan bir işti bugün IMF'yi göndermekle kalmadık ihtiyacınız varsa kredi açmaya da hazırız dedik. Değerli arkadaşlarım AK Parti bunları yaparken bazıları da boş durmadı 2007'de bir hukuk icadı çıkarıldı 367 garabeti. Bugüne kadar cumhurbaşkanın nasıl seçileceği belliyken bunlar bir kenara bırakılıp bir formül geliştirildi. Bu milli irade gücünün arkasında alan AK Parti'nin millet iradesinin gereğini yapmasını engellemek isteyen bir girişimdi. AK Parti sandığa gitti. Bizim sandık ve millet başka dayanağımız yok. Biz milletin partisiyiz.

"21 milyon vatandaşın oyunu alan bir Cumhurbaşkanı ne yapacak?"

Şimdi diyorlar ki, 'Cumhurbaşkanı memleket meselelerine karışıyor. Eskiler gibi otursun orada, merasimlere gitsin, protokol işlerini yapsın, temsili olsun. 21 milyon vatandaşın oyunu alan bir Cumhurbaşkanı ne yapacak? Millete karşı sorumluluğu var. Ben 'Sorumsuzum' diyemez. Siyasi sorumluluğu var, Cumhurbaşkanımız da bu sorumluluğunu yapıyor. Barış için, kardeşlik için, her türlü inisiyatifi kullanıyor, bundan sonra da kullanmaya devam edecek.

"Dostlarımızın sayısını artıracağız düşmanlarımızın sayısını azaltacağız"

Bugün 65. Hükümet kuruldu açıklandı hayırlı olsun, bugün yine grup toplantısından sonra Sayın Başbakanımızı ziyaret edeceğim kendisiyle bayrak değişimini gerçekleştireceğiz. Bugün yoğun bir gündemimiz var. Saat 15.00'te Meclis açılacak ve 65. Hükümet süreci başlayacak. Yoğun bir gündem var. Değerli kardeşlerim Türkiye'nin birçok sorunu var. Bölgesel sorunlar var, coğrafyamızda yaşanan karışıklıklar tabiatıyla Türkiye'nin bölgedeki önemini daha da artırıyor. Yapacağımız basit dostlarımızın sayısını artıracağız düşmanlarımızın sayısını azaltacağız. Tarih bize bölgede çok önemli sorumluluklar veriyor bunu ya bugün yaparız ya da yaşanacak hayal kırıklığın vebalini tarih boyunca gönlümüzde hissederiz.

Terörle mücadele vurgusu

Bir yandan bölücü terör örgütüyle mücadelemiz devam ederken bir yandan da devlet içinde devlet kurmaya heveslenen bu anlamda güvenlik güçlerimizin STK'ların içine sızarak paralel yapılanma oluşturan paralel örgüte karşı da mücadelemiz kararlılıktan taviz vermeden devam edecek. Kimse Türkiye Cumhuriyeti ile bilek güreşine tutuşamaz. Tek devlet, tek vatan, tek bayrak vardır gerisi fasaryadır.

Başkanlık ve yeni anayasa vurgusu

Cumhurbaşkanımızın halk tarafından seçilmesiyle birlikte darbe anayasası artık fili durumun ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır. Bütün partiler seçim vaatleri başına yeni anayasa koydu ama seçim bitiyor biri sağa, biri sola, biri yukarı biri aşağı gidiyor. Vaat vermek çocuk oyuncağı değil millete vaat veriyorsunuz 79 milyonla akit yapıyorsunuz bunun gereğini yapmazsanız her seçimde aşağıya doğru gitmeye devam edersiniz. Bir şeyi açık olarak milletimle paylaşmak istiyorum artık Cumhurbaşkanımızın fili durumu milletiyle ilişkisindeki durumu anayasaya uygun hale getirmek AK Parti'nin en önemli işlidir. Bu Türkiye'nin gelecek meselesidir. 60-80 darbeleri ile oluşan anayasa ile Türkiye 2023 hedeflerine gidemez.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler