YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başaran: "Onlara verilen oy ateşe benzin dökmektir"
Paralel kuşatmayı kırmak için yola çıkan Yargıda Birlik adayı HSYK Genel Sekreteri Bilgin Başaran “Hedef, çoğulcu ve ilkeli bir HSYK” dedi. Başaran, paralel listelerini kastederek “Bunlara oy vermek, yangına körükle gitmek gibi olur” diye konuştu.
Başaran: "Onlara verilen oy ateşe benzin dökmektir"
28 Eylül 2014 / 09:53 Güncelleme: 28 Eylül 2014 / 09:55

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Sekreteri, Yargıda Birlik Platformu’nun HSYK adaylarından Bilgin Başaran, çoğulcu ve ilkeli bir HSYK oluşturmayı nedeflediklerini belirterek “Yeniden diğer listelere oy  vermek, yangına körükle gitmek, ateşe benzin dökmek gibi bir şey olacaktır” dedi.

12 Ekim’de yapılacak HSYK üyeliği seçimi öncesi Antalya’da bir otelde düzenlenen toplantıda, Yargıda Birlik Platformu HSYK adayları tanıtıldı. Antalya’nın yanı sıra Isparta ve Burdur’da görevli hakim ve savcıların da katıldığı programda konuşan Başaran, mevcut  HSYK’nın uygulamalarında, atamalarında hizipçilik, grupçuluk yaptığını, yargı trenini rayından çıkararak, yargı arabasını bataklığa sapladığını söyledi. Yargıda Birlik Platformu’nun sadece seçim için kurulmadığını bu yapıya karşı oluşturulduğunu kaydetti. “Bizim hedefimiz, çoğulcu ve ilkeli bir HSYK oluşturmak” diyen Başaran, şöyle devam etti:

Adı bağımsız kendileri bağımlı

“Seçime giren 47 adaydan üç liste olduğunu görüyoruz. Bir YARSAV’ın listesi, tek kutuplu, tek bir zihniyeti temsil ediyor. Bizim listemiz. Bir de kendilerine ‘bağımsız’ diyen fakat kendi içlerinde bağımlı bir liste var. Onlar da tek kutup. Zaten HSYK’nın birinci sorunu tek kutuplu olmak değil mi? Çoğulculuğun olmadığı yerde adaletin de ilkelerin de olmadığını gördük. Yeniden diğer listelere oy vermek, kanaatimizce yangına körükle gitmek, ateşe benzin dökmek gibi bir şey olacaktır.”

 Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı da “Hepimizin ortak isteği, HSYK’nın adil olması, atamalarda ve görevlendirmelerde liyakate yönelerek, emaneti ehline vermesidir” dedi. Yargıda Birlik Platformu HSYK adaylarından Denizli Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Turgay Ateş ise “Tek vaadim, vaadimiz, adalet ve samimiyet” diye konuştu.

Bugüne kadar çalıştığı illeri açıklayarak, herhangi bir grubun ve dönemin prensi olmadığını vurgulayan Ateş, “Eşekten düşenin halini, eşekten düşen anlar. Biz prens değiliz, kürsüden geldik. Bu işin hamallığı olduğunu düşündüğüm Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığını şerefimle yapıyorum” diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler