YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani'ye karşı üç koldan yaptırım!
Başta Türkiye ile İran olmak üzere tüm bölgesel ve küresel güçlerin “Bu yoldan geri dönün” çağrılarına kulak tıkayan IKBY'de ilk oylar atılırken Ankara, Tahran ve Bağdat'tan ardı ardına yaptırım mesajları geldi.
Barzani'ye karşı üç koldan yaptırım!
26 Eylül 2017 / 12:19 Güncelleme: 26 Eylül 2017 / 12:33

Başta Türkiye ile İran olmak üzere tüm bölgesel ve küresel güçlerin “Bu yoldan geri dönün” çağrılarına kulak tıkayan IKBY dün referandum yaptı. İlk oylar atılırken Ankara, Tahran ve Bağdat’tan ardı ardına yaptırım mesajları geldi. Sınır kapıları ve kapatıldı, merkeziyönetim askeri haraket için hazırlığa başladı.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başta Türkiye ve İran olmak üzere dünyadan gelen tüm ‘Referandumu yapmayın” çağrılarını dinlemedi ve bağımsızlık için halkoylamasını dün gerçekleştirdi. Olağanüstü güvenlik önlemleri altında yapılan referanduma katılımın yüksek olduğu gözlendi. Bölgesel yönetimin başkenti Erbil’de diğer katılım oranı yüksek oldu.

Türkmen ve Araplar boykot kararı alarak sandığa gitmedi. Kerkük’te ise gerginlik havası hakimdi. Kent merkezinde bazı yollar trafiğe kapatıldı. Kente peşmerge takviyesi yapıldı. Irak Türkmen Cephesi (ITC) genel merkezinin önü silahlı Türkmen görevlilerce korundu.

IKBY’de referandum sürerken Türkiye, İran ve Irak’tan bölgesel hükümeti askeri, ekonomik ve siyasi açıdan abluka altına alacak adımlar da ardı ardına gelmeye başladı.

İRAN KAPILARI KAPATTI, UÇUŞLARI ASKIYA ALDI

İran’ın sınır kapılarını kapattı bölgeye uçuşları da askıya aldı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, başkent Tahran’da düzenlendiği basın toplantısında, “Irak devletinin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Irak devletinin talebi üzerine hava sahamızı ve kara sınırlarımızı IKBY’ye kapattık.” dedi.

Kasımi, İran’ın bundan sonraki adımlarının ne olacağı yönündeki soruya, “Bu konuda daha sonra açıklama yapılacaktır” karşılığını verdi. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Şurası Sözcüsü Keyvan Husrevi, dün İran hava sahasının IKBY’ye kapandığını duyurmuştu.

İran önecik gün IKBY sınırında başlattığı askeri tatbikat ve operasyonlara dün de devam etti. İran bu adımları atarken benzer hamleler Türkiye’den de geldi. Habur’dan IKBY’ye tek yönlü gidişlerde kontroller artırılırken, sınırın sıfır hattında da tatbikat 8’inci gününe girdi.

TÜRKİYE ASKERİ DESTEĞİ SONLANDIRDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem hava hem kara sınırlarının kapatılacağını, petrol sevkıyatının durdurulacağını aaçıkladı. Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım askeri seçeneğin de masada olduğunun altını çizdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Peşmerge’ye verilen askeri eğitim ve lojistik desteğin sonlandırılacağını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı da vatandaşlara seyahat uyarısı yaptı. 

MİSLİYLE MUKABELE

Türkiye süreci Bağdat’la sıkı diyalog ile yönetecek. Bağdat’ın destek talebi Türkiye tarafından boş çevrilmeyecek. Sınır kapılarında kontrolü sağlayan peşmerge güçlerinin Türkiye’nin Bağdat’la iletişim kurmasına izin vermemesi halinde misliyle mukabelede bulunacak.

Aynı şekilde Türkmenlere karşı bir saldırı da Türkiye’nin kırmızı çizgisi olacak ve askeri seçenek devreye girecek. Ankara, Irak hükümetinden talep gelmesi halinde asker göndermeyi de gündemine aldı.

BAĞDAT'TAN ARDI ARDINA SERT HAMLELER

Bağdat’tan da ardı ardında sert hamleler geldi. Irak meclisi, Kerkük ve tartışmalı diğer bölgelerde askeri güç bulundurma kararı aldı. Meclisin ayrıca, IKBY denetimindeki tüm sınır kapılarının da kapatılmasına karar verdiği kaydedildi. Irak meclisi ayrıca, Kerkük petrollerinin merkezi yönetime teslim edilmesi ve referandumda oy kullanan memurların görevden uzaklaştırılması kararı da aldı. 

 // Mühr-ü Süleyman
Türkiye'yi karalamaya meraklı "yeter ki RTE gitsin isterse Türkiye bitsinci" insanlar iş başında, sürekli çalışıyorlar. Kin ve nefret akıyor paçalarından, çok dolular. Ne yapsalar itibar suikastleri tutmuyor, ee bunlar da çıldırıyor, görüyoruz. Hâlbûki bilmiyorlar ki "Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır" Sağduyulu, îmânlı, 15.Temmuz Gazisi Kahraman Milletimiz çok şükür ki göklerden gelen kararları duyabiliyor, hissedebiliyor. Sonuçta "itler ürümeye, kervan da yürümeye devam ediyor" ALLAH(cc)'a şükür. (İt lâfını üzerlerine almasınlar, atasözü olarak söyledim, yoksa eleştirdiğim insana bile hakaret etmek istemem)...
27 Eylül 2017 02:50
 // Mi
Yazık. Türkiye bu kadar mı pasif olacaktı... Herşey lafta kalıyor... Güvenim kalmadı artık hükümete... İsrail kuruluyor, sadece bla bla yapıyoruz, harekat değil tatbikat, icraat değil kınama ile yetiniyoruz... Allah sonumuzu hayretsin......
26 Eylül 2017 21:52
 // Serdar
Bağdattan yapılacak yaptırıma güvenmiyorum. Onlar abd ve israile biat etmiş. Milletin gazını almak için sert konuşuyorlar amma işin adlı öyle değil. Samuel Barzaninin torunları gördük ki ısrail bayraklarıyla gösteri yapıyorlar. Sonları yakındır inşallah. O aşiret devletine izin verilmeyecek....
26 Eylül 2017 13:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler