YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani'den terör mesajı...
Barzani'den terör mesajı...
06 Kasım 2011 07:51
Demokratik açılıma destek veren Barzani: Terör bize de zarar veriyor...
Başbakan Erdoğan ile İstanbul'da görüşen Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, hükümetin demokratik açılım sürecinde attığı adımların Türk-Kürt kardeşliğini güçlendirdiğini belirtti. Artık Kürt ve Türk kanı dökülmemesi için barışçıl çözüm isteyen Barzani, "Silahlı mücadele bir hak arama yolu olarak telakki edilemez. Terör, bizlere de zarar veriyor." dedi.

Üç gündür Türkiye'de temaslarda bulunan Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani dün İstanbul'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde 2 saat süren görüşmenin ana gündem maddesi terörle mücadele oldu. Görüşmenin ardından basına konuşan Barzani, PKK tarafından yapılan her türlü askerî eyleme karşı olduklarını belirterek, "Kan dökülmeye devam edilmemesi lazım." dedi. Kürt lider, hükümetin demokratik açılım politikasını da desteklediklerini söyledi.

Mesud Barzani, hem Erdoğan hem de önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptıkları temasların dostane bir atmosferde geçtiğini kaydetti. Erdoğan'la görüşmenin de iyi ve başarılı olduğunu söyleyen Barzani, genel olarak bölgede yaşanan gelişmeleri ele aldıklarını belirterek, "Görüşlerimiz çok yakın ve aynı düşünceleri paylaşıyorduk. Ekonomik konularda aynı görüşleri paylaştık. Sayın Başbakan'ın açılım politikasını ve iyileştirme politikasını destekliyoruz. Böyle bir politika hem Türkiye'ye hem de bölgeye katkı sağlayacaktır." diye konuştu. Kürtlerin ve Türklerin kaderinin bir olduğuna ve birlikte yaşamaları gerektiğine inandığını vurgulayarak, "Kardeşçe yaşamaya bir engel kalmaması gerektiğine inanıyorum.'' ifadesini kullandı. Kürt lider, geçtiğimiz mart ayında Başbakan Erdoğan'ın, Erbil'e ziyarette bulunduğunu hatırlatarak şöyle konuştu: "Kendileri açıkça söyledi ki Kürt milletini inkâr dönemi geride kaldı. Bu, yeni bir tarih olsun demektir. Büyük bir cesaret isteyen durumdur. Bu tavırdan sonra, biz, PKK tarafından yapılan her türlü askerî eyleme karşıyız. Kan dökülmeye devam edilmemesi lazım. Biz herhangi bir mücadele olursa, bunun parlamentoda sürmesi gerektiğinden yanayız. Kürt ve Türk gençlerin kanının bir daha dökülmemesi gerekiyor. Bu meselenin, barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerekiyor. Başbakan'ın politikası, bölgenin güvenliği için büyük bir katkı sağlayacaktır.''

Edinilen bilgiye göre Erdoğan Barzani'ye, Türkiye'nin bölgede barış, refah ve huzur istediğini belirterek, Türkiye'ye yönelik terör saldırılarını asla doğru bulmadıklarına vurgu yaptı. Barzani ise Türkiye'nin demokratik açıdan gelişmiş bir ülke olduğuna işaret ederek, "Silahlı mücadele bir hak arama yolu olarak telakki edilemez. Terör, bizlere de zarar veriyor." dedi. Başbakan Erdoğan'ı "cesur bir lider'' olarak niteleyen Barzani, Türkiye'de açılım sürecinde yapılan icraatların, Türk-Kürt kardeşliğini güçlendirdiğini kaydetti. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler