YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barzani: Bölgede büyük değişim geliyor
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, bölgede büyük değişimlerin yaşanacağını söyledi.
Barzani: Bölgede büyük değişim geliyor
24 Ağustos 2016 / 13:29 Güncelleme: 24 Ağustos 2016 / 13:33

Ankara’da basın toplantısı düzenleyen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, ziyaretinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi daveti üzerine gerçekleştiğini söyledi.

Barzani, dün gerçekleştirdiği görüşmelerin çok önemli olduğunu belirterek, “Ekonomi, siyaset ve güvenlik konularında ikili ilişkileri görüştük. Erbil - Bağdat ilişkilerinden de bahsettik. Diyalog, istişare ve her alanda ilişkilerin geliştirilmesi hususlarında mutabık kaldık” dedi.

Barzani sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün taraflar açısından hassas bir dönem yaşanıyor. Bütün konuları görüşmek için bir fırsat oldu. Yine Türkiye Cumhubaşkanı’nı, yetkililerini ve halkını yaklaşık bir ay önce yaşanan darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması hasebiyle kutlama, yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı dileme fırsatımız oldu.

Şüphesiz IŞİD’le savaş, görüşmenin en önemli konularından biriydi. Bu terör örgütüyle mücadelede nasıl yardımlaşacağımız konusunda da uzlaşıya vardık. Çünkü bölgede büyük değişimlerin yolda olduğu görülüyor. Bu yüzden daha fazla işbirliği ve yakınlaşmaya ihtiyaç var.

Barış süreci de Türkiye’de çok önemli bir konu. Fakat halen daha fazla zamana gerek duyuluyor. Umutsuz değiliz, girişimlerimizi de sürdüreceğiz ancak maalesef gerde kalan sürede çok olumsuz olaylar yaşandı. Umuyoruz ki bir gün barış süreci yeniden başlar.

Bir diğer konu, Kürdistan Bölgesi’nde bulunan FETÖ'ye bağlı okullar idi. Bu sorunu, öğrencilerimizin zarar görmeyeceği şekilde nasıl çözebileceğimiz konusunda uzlaştık.”
 
Barzani, ziyaretinin bugün tamamlanacağını ifade etti.

 

RUDAW

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler