YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baronları Tansu Çiller korkusu sardı
Baronları Tansu Çiller korkusu sardı
04 Mayıs 2014 18:30
28 Şubat davasında 'mağdur' sıfatıyla ifade vereceği kesinleşen Eski başbakan Tansu Çiller'in, yapacağı açıklamalar nedeniyle, post modern darbeye tam destek veren işadamlarının büyük panik yaşadığı iddia edildi.

Timetürk'te yer alan habere göre, Türkiye, 28 Şubat davasıyla yeni bir yol ayrımına girmek üzere. 1997 yılında post modern darbe ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini deviren işadamları, bazı generaller ve STK'ların kara kara düşünmeye başladığı ifade ediliyor.

Darbe tutukunları gergin!

Eski başbakanlardan Tansu Çiller'in, 28 Şubat Davası kapsamında "mağdur" sıfatıyla 20 Haziran'da İstanbul'da ifade vereceği açıklandı. 28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan yargılandıkları davaya bakan Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın mağdurları arasında bulunan Çiller'in dinlenilmesine karar vermesi, darbe destekçilerinde şaşkınlığa sebep oldu. Özellikle bazı işadamları, STK'lar ve generallerin, Çiller'in ifadesiyle zor durumda kalacağı ifade ediliyor. Daha önce Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'yla görüşmesinin ardından açıklama yapan Tansu Çiller, mahkemeye davet edilmesi halinde çok önemli açıklamalar yapacağını söylemişti.

Topla tüfekle olmadı

İşte Çiller'in darbeyle ilgili komisyona verdiği ifadeden bazı bölümler: 28 Şubat'a ilişkin görüşlerimizi paylaştık. 28 Şubat ezber bozan bir darbedir. Çünkü diğer darbelerden iki farklı boyutu vardır. 28 Şubat bir süreçtir, bir tarihi kapsamıyor. Bu darbe topla tüfekle yapılmadı, Meclis'in kapısına bir kilit vurulmamıştır ancak demokrasimizin en temel ilkesi ihlal edilmiştir. Meclis'in çoğunluğunu temsil eden partilere ve onların imzalı belgelerine rağmen Meclis'in çoğunluğuna değil, azınlığa iktidar kurma görevi verildi. Otel odalarında azınlık, çoğunluk haline getirildi. Meclis iradesinin azınlığı otel odalarında, ikna odalarında bir takım vaatlerle ve korkuyla çoğunluğa çevrildi. Demokrasilerde çoğunluğu belirleyen milletin iradesidir. 28 Şubat'ın ekonomik faturası da 251 milyar TL...

Milyarları çaldılar

28 Şubat döneminde, birçok işadamının darbeye destek vererek bankaların hortumlanmasını sağladığı da iddialar arasında. Batık krediler nedeniyle, 31 banka batmıştı. Birçok işadamının aldığı krediler de geri ödenmemişti. Uzmanlar, bu yöntemle paraların çalındığının dikkatini çekmişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler