YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barolar Birliği'nden açılım açıklaması
'Bu tür girişimlere duyarsız kalamayız'
Barolar Birliği'nden açılım açıklaması
13 Ağustos 2009 / 18:12 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Bakan Atalay, ''demokratik açılım'' çalışmaları kapsamında Barolar Birliği Başkanı Özok'u ziyaret etti. Özok, "Türkiye Barolar Birliği bu tür girişimlere duyarsız kalamaz, her türlü desteği verir" dedi.   


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ''demokratik açılım'' çalışmalarıyla ilgili, ''Bu projenin temelinde demokrasi ve hukuk var'' dedi.


Bakan Atalay, ''demokratik açılım'' çalışmaları kapsamında Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok'u birlik merkezinde ziyaret etti. İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş'in de katıldığı ziyaret, yaklaşık 45 dakika sürdü.


Atalay, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yürütülen çalışma hakkında bilgi sunduklarını, çalışma ile ilgili görüş ve katkı istediklerini belirtti.


Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu dile getiren Atalay, ''Bizim bu çalışmada en önemli hassasiyetimiz, Türkiye bir hukuk devletidir. Bütün çözümler hukukun içinde olur. Bütün sorunların çözümü daha fazla demokratik açılım, daha fazla insan hakkı ve mutlaka hukukun içinde olmak'' diye konuştu.


Türkiye Barolar Birliğinin, yargının önemli parçalarından birisi olduğunu ifade eden Atalay, şunları söyledi:


''Bize önemli tavsiyeleri, katkıları olacak. Sayın Genel Başkan bize daha önce Barolar Birliğinin çalışması olan bu konudaki bazı hazırlıkları da şimdiden verdiler. Biz onları da inceleyeceğiz. Bu projenin temelinde demokrasi ve hukuk var. Her sorunun çözümünde biz hükümet olarak da hep öyle dedik. Toplumsal sorunların çözümünde daha fazla demokrasi daha fazla insan hakkı mutlaka hukukun içinde kalmak.''


Atalay, kendilerine randevu veren Özok'a da teşekkür ederek, çalışmanın her safhasında kendilerine bilgi verip katkı isteyeceklerini söyledi.


-TBB BAŞKANI ÖZOK-


Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özok ise Atalay'ın, kendilerini son günlerde Türkiye'nin gündemini oluşturan konularla ilgili bilgilendirmek için ziyaret ettiğini bildirdi.


Önemli bilgiler sunan Bakan Atalay'a teşekkür eden Özok, ''Türkiye Barolar Birliğinin temel ilkeleri, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve hukuk devletidir. Türkiye'de eğer barışla ilgili, kardeşlikle ilgili, huzurla ilgili, insan haklarıyla ilgili, demokrasiyle ilgili, hukukun üstünlüğü ile ilgili bir adım atılıyorsa Türkiye Barolar Birliğinin onu yadsıması mümkün değildir'' diye konuştu.


TBB'nin, kurulduğu günden bu yana bu ve benzeri hareketlere destek verdiğini de anımsatan Özok, şu açıklamalarda bulundu:


''1999'da Türkiye Barolar Birliği'nin Doğu ve Güneydoğu Raporu diye bugün birçok arkadaşın yeni yeni dillendirdiği birçok konuyu Barolar Birliği o gün kamuoyu ile paylaşmıştır. Biz ülkemizde barışı, kardeşliği, huzuru istiyoruz. Gerçekten eksiksiz bir demokrasinin gerçekleşmesini istiyoruz. Hukukun bütün incelikleri ile her insanın güvencesi olmasını istiyoruz. O nedenle Türkiye Barolar Birliği bu tür girişimlere duyarsız kalamaz, her türlü desteği verir. Barış, huzur ve kardeşlik hepimizin istediği temel hedeflerdir. Bu tür ve benzeri çalışmalara, ülkemizin demokrasi, hukukun üstünlüğü insan hakları gibi çok ihtiyacı olan bu ilkelere katkı sunan herkese Türkiye Barolar Birliği yardımcı olacaktır, katkı sağlayacaktır. Çünkü Türkiye Barolar Birliğinin kuruluş nedeni budur.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler