YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barolar Birliğinden açıklama
MİT mensuplarının ifadeye çağrılması ile başlayan sürece bir değerlendirme de Türkiye Barolar Birliği'nden geldi. Birlik Başkanı Coşar, MİT'e özel düzenleme yapmak yerine Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili maddelerin kaldırılması gerektiğini savundu
Barolar Birliğinden açıklama
13 Şubat 2012 / 13:32 Güncelleme: 13 Şubat 2012 / 13:26

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Ahsen Coşar, ''MİT Müsteşarı ve diğer üst düzey görevlilerle ilgili özel yasal düzenleme yapmak yerine özel yetkili mahkemeleri düzenleyen Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) ilgili maddelerinin yürürlükten kaldırılması gerektiğini'' savundu.

Coşar, yaptığı yazılı açıklamada, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ifadeye çağrıldığı soruşturma ile ilgili süreci değerlendirdi.

''Gelinen bu aşamada yapılması gereken, yasaların genel ve objektif olmasına, kişiye özel olmamasına ilişkin temel hukuk ilkesine ve yine Anayasa'nın 11. maddesi hükmüne aykırı olarak MİT Müsteşarı ve diğer üst düzey görevlilerle ilgili özel yasal düzenleme yapmak değil, birey hak ve özgürlükleri yönünden büyük tehlike oluşturan, yargı ve hukuk güvenilirliğini ciddi biçimde tehdit eden özel yetkili mahkemeleri düzenleyen Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250, 251, 252 maddelerini yürürlükten kaldırmaktır'' görüşünü dile getiren Coşar, görevli Cumhuriyet Savcısı'nın soruşturmadan alınmasını da eleştirdi.

Coşar, ''MİT Müsteşarı ve bir kısım MİT görevlileri hakkında İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmanın içeriği her ne kadar tarafımızdan bilinmemekte ise de başlatılan bu soruşturma nedeniyle soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı'nın, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kamuoyuna tatmin edici herhangi bir açıklama yapılmadan görevinden alınmış olması Anayasa ve yasalarla düzenlenen savcılık teminatına aykırıdır'' ifadesini kullandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler