YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barolar Birliği'nde bölünme
Yalova Barosu Başkanı Cemal İnci: Başkanın konuşmasını basının dinleyip sonra gitmesini etik bulmuyoruz
Barolar Birliği'nde bölünme
22 Kasım 2009 / 15:15 Güncelleme: 22 Kasım 2009 / 15:46

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Yardımcısı Berra Besler, "Yargı bağımsızlığının örselenmesine müsamaha göstermeyeceğiz." dedi.

Bu arada, Yalova Barosu Başkanı Cemal İnci, toplantının usulüne tepki gösterdi. İnci, "Katılacağımız görüşler vardır, katılmayacağımız görüşler vardır. Biz istiyoruz ki başkanlar toplantısında genel görüşmeler yapılsın, fikirler tartışılsın, daha sonra basın çağrılsın." dedi. Baro Başkanları toplantısına 78 barodan 31'i katıldı.

Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Berra Besler, 18. Baro Başkanları Toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de hukuk devletinin işlerlik kazanması ve yaşaması için her türlü mücadeleyi yapmak ve devam ettirmek noktasında kararlı olduklarını söyledi.

Yargı bağımsızlığının örselenmesine müsamaha göstermeyeceklerini belirten Besler, yargı bağımsızlığını yok etmeye yönelik uygulamalar olduğunu ileri sürdü. Besler, Türkiye Barolar Birliği'nin, 16 Kasım 2009 tarihinde yaptığı açıklamanın her kelimesinin arkasında durduklarını kaydetti.

Besler, "Türkiye Borolar Birliği, yaşanan bu olaylar ve devam edeceği açıkça görülen hukuka aykırılıklar ve hak ihlalleri karşısında, barolarımızla dayanışma ve birlik içinde; nasıl ortak bir tavır alınması gerekeceği konusunda bu toplantıda görüşlerinizin alınmasının doğru olacağı inancındayım." diye konuştu.
 

Yargının dinlenmesi konusuna da değinen Besler, hangi hallerde telefon dinlemelerinin yapılabileceğinin belli olduğunu aktardı. Besler, şöyle devam etti: "Bu dinlemeler, Cumhuriyetin üniter yapısını ve insan haklarına dayanan laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti niteliklerini koruma amacı ile yapılıyorsa bu duruma söyleyecek herhangi bir şey olamaz. Ancak bu dinlemeler, Cumhuriyetin temel organlarında görev yapanlara yönelik ve hukuk düzenimizdeki belli usul ve esaslara uyulmadan ve hukuk kuralları göz ardı edilerek yapılıyorsa, o zaman durum çok ciddidir, vahimdir ve üzerinde dikkatle durulmalıdır." şeklinde konuştu.

YALOVA BAROSU BAŞKANI USULE TEPKİ GÖSTERDİ

Açılış konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olara devam etti. Öte yandan, Yalova Barosu Başkanı Cemal İnci, açılış konuşmasının ardından "Başkanın konuşmasını basının dinleyip sonra gitmesini etik bulmuyoruz." diyerek usule tepki gösterdi.
 İnci, "Katılacağımız görüşler vardır, katılmayacağımız görüşler vardır. Biz istiyoruz ki başkanlar toplantısında genel görüşmeler yapılsın, fikirler tartışılsın, daha sonra basın çağrılsın." dedi. Baro Başkanları toplantısına 78 barodan 31'i katıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler