YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barodan Sivas Olayları açıklaması
Barodan Sivas Olayları açıklaması
30 Haziran 2010 11:06
Ankara Barosu Yönetimi Sivas Olayları ile ilgili açıklama yaptı. Yazılı açıklamada" firari sanıkların bir an önce yakalanarak yargı önüne çıkarılması gerektiği" bildirildi.

Ankara Barosu Yönetim Kurulu, ''Sivas Olayları''na ilişkin açıklamasında, ''Yaşananların unutulmaması, bir daha tekrarlanmaması, yapanların ise yaptıkları ile yüzleşmesi için 'Madımak Oteli'nin müzeye dönüştürülmesinin ve firari sanıkların bir an önce yakalanarak yargı önüne çıkarılmasının elzem olduğu'' bildirdi.

Ankara Barosu Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, ''2 Temmuz 1993 günü Sivas'ta meydana gelen katliamda hayatını kaybeden kişilerin faillerinin bir kısmının halen yakalanamadıkları'' hatırlatıldı.

Açıklamada, 17 yıla yaklaşan yargılama süreci içerisinde, firari sanıkların nerede bulunduklarının müdahil vekillerinin yoğun gayretleri sonucu tespit edildiği ifade edilerek, bu sanıkların bulundukları ülke veya ülkelerin belli olmasına rağmen iade süreçlerinin yeterli süratte olmadığının görüldüğü ileri sürüldü.

Baro Yönetim Kurulu açıklamasında, ''Türkiye tarihinin en acı olaylarından birisi olan 'Sivas Katliamı'na katılmış firari sanıkların henüz yakalanamamış olması, bu konuda gerekli gayretin gösterilmediği ve kamuoyunda bu kişilerin korunduğu düşüncesini doğurmaktadır'' denildi.

Açıklamada, şu görüşler ifade edildi:

''Öte yandan, uzun yıllardır olayların meydana geldiği 'Madımak Oteli'nin kamulaştırılması yönünde sivil toplum örgütlerinin ve olayda hayatını kaybeden yurttaşlarımızın yakınlarının haklı talepleri olmasına karşın, kamulaştırma sürecinin henüz başlatılmış olması dikkate değerdir.

Kamulaştırma işlemi ile birlikte anılan otelin bir 'Utanç Müzesi'ne dönüştürülmesi yönünde yoğun bir beklenti söz konusudur.

Yaşananların unutulmaması, bir daha tekrarlanmaması, yapanların ise yaptıkları ile yüzleşmesi için 'Madımak Oteli'nin müzeye dönüştürülmesi ve firari sanıkların bir an önce yakalanarak yargı önüne çıkarılması elzemdir.

Sivas katliamında hayatını kaybeden yurttaşlarımızı bir kez daha minnetle ve rahmetle anıyoruz.''
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler