YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barodan partilere seçim çağrısı
Barodan partilere seçim çağrısı
13 Nisan 2011 12:34
Ankara Barosu, özel yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri'nin kaldırılması sözünün seçim bildirgelerine konulması çağrısında bulundu.

Ankara Barosu Yönetim Kurulu, genel seçimler öncesinde tüm siyasi partilere çağrıda bulunarak, özel yetkili Ağır Ceza Mahkemelerinin kaldırılması sözünün, seçim bildirgelerine konulmasını istedi.

Yapılan yazılı açıklamada, Özel Görevli Ağır Ceza Mahkemelerinin, Avrupa Birliğiyle müzakere sürecinde kaldırıldığı söylenen Devlet Güvenlik Mahkemelerinin devamı olduğu belirtilerek, Devlet Güvenlik Mahkemelerinin yalnızca isminin değiştirildiği, esasa ilişkin bir değişiklik yapılmadığı ifade edildi.

''Bu mahkemelerin varlık sebebi, devletin otoritesini ve devlet yönetimine hakim olan siyasi düşünceyi yargı yoluyla yerleştirmektir'' denilen açıklamada, mahkemelerin herhangi bir siyasi düşüncenin tarafı olmasının asla kabul edilemeyeceği belirtildi.

Özel görevli Ağır Ceza Mahkemelerinde, savunma ve adil yargılanma hakkının zayıflatıldığı savunulan açıklamada, savunma karşısında taraf konumunda olan savcıların yetkilerininse, savunmayla dengelenemeyecek şekilde arttırıldığı vurgulandı.

Böylece Türkiye'de iki farklı ceza yargısı düzeni yaratıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Hiçbir demokratik ülkede, iki farklı ceza yargısı düzeni olamaz. Demokratik bir düzende, adil yargılanma ve savunma hakları kısıtlanarak devlet otoritesinin pekiştirilmesi amaçlanamaz. Suçsuzluk karinesi ihlal edilerek hukuk devleti idealine ulaşılamaz.

Devlet Güvenlik Mahkemeleri ve bu mahkemelerin devamı olan özel görevli Ağır Ceza Mahkemeleri uzun yıllardır her yönüyle tartışılmıştır. Ankara Barosu da anılan mahkemelerin kaldırılması gerektiğini defalarca kesin bir dille ilan etmiştir.

Bugün gelinen noktada, özel görevli Ağır Ceza Mahkemelerinin Türk hukuk düzeninden çıkarılmasının zorunlu olduğu konusunda herhangi bir tereddüt yoktur. Demokrasiye inanan herkes açısından ortak olan bu görüşü, yine demokratik yollardan hayata geçirme günü çoktan gelmiştir.''

Açıklamada, ''Genel seçim öncesinde demokrasi ve hukuk devleti açısından bütün siyasi partilerden talebimiz, seçim bildirgelerinde özel görevli Ağır Ceza Mahkemelerinin kaldırılacağının ve Türkiye'de iki farklı ceza yargılaması düzenine bir daha izin verilmeyeceğinin topluma taahhüt edilmesidir'' denildi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler