YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barodan Abdullah Gül'e mektup
Barodan Abdullah Gül'e mektup
15 Şubat 2012 15:16
Ankara Barosu, kuvvetler ayrılığının sağlanması ve olağanüstü yargılama mercilerinin kaldırılması için Cumhurbaşkanı Gül'e ve Meclis Başkanı'na mektup gönderdi.

Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e mektup göndererek, kuvvetler ayrılığının sağlanmasını ve olağanüstü yargılama mercilerinin kaldırılmasını istedi.

Feyzioğlu, mektubunda, yürütme ve yargı organları arasında iktidar savaşı başladığını öne sürerek, bazı yargı mensuplarının günlük siyasetin içine girdiğini, siyasi iktidarın bazı temsilcilerinin de davaların tarafı olduklarını adeta ilan ettiğini savundu.

Kişilerin geleceğe güven duyma, eleştirme, söz söyleme, örgütlenme, siyasi iktidara rağmen iş yapma, kısacası özgür yaşama haklarının ellerinden alındığını iddia eden Feyzioğlu, yürütme organının, kişiye özel kanun tasarılarıyla, yargısal güce karşı pozisyon almaya çalışır hale geldiğini öne sürdü.

Özel görevli savcı ve mahkemelerin, yasama, yürütme ve yargının üzerinde yeni ve denetimsiz bir güç olduğunu iddia eden Feyzioğlu, şunları kaydetti:

''Kuvvetler ayrılığı sağlanmalı, olağanüstü yargılama mercileri derhal kaldırılmalıdır. Toplumda yargının bir öç aracı olarak kullanıldığı algısı, adil yargılanma hakkına, hukuk devletinin evrensel kurallarına, insan haklarına, düşünce özgürlüğüne koşulsuz saygı duyan uygulamalarla bir an önce giderilmelidir. Çözüm, Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin temel felsefesini ve dayanaklarını yeniden kucaklamak, kuvvetler ayrılığını yeniden tesis etmektir. Çözüm, hukuk devleti ve demokrasiye dönmektir. Bu konuda zat-ı alilerinize tarihi bir görev düşmektedir. Atatürk'ün gösterdiği yolda özgürlük ve bağımsızlığa gönülden bağlı milyonlarca kişi bu görevin yerine getirilmesinde üzerine düşen desteği vermeye hazırdır.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler