YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baro baskı yapılınca kararını düzeltti
Baro baskı yapılınca kararını düzeltti
Baro baskı yapılınca kararını düzeltti
12 Aralık 2008 / 14:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başörtülü oy verenlerin cezalandırılmasını “faşizan bir uygulama olur” diye reddeden Ankara Barosu, yukardan gelen itiraz üzerine ceza verdi.


Ankara Barosu “Faşizan bir uygulama olur” deyip baro seçimlerinde oy kullanan başörtülü avukatların cezalandırılmasını önce reddetti, sonra uyarı cezası verdi. Barolar Birliği de kararı oybirliği ile onayladı.


2004 yılındaki Ankara Barosu seçimlerinde 17 başörtülü kadın avukat da oy kullandı. Divan Başkanlığı durum hakkında tutanak düzenleyerek soruşturma açılmasını istedi. Türkiye Barolar Birliği (TBB), Ankara Barosu’ndan bu avukatların cezalandırılmasını istedi. Ankara Barosu bunu oy verme işlemi sırasında bu avukatların görev başında gibi kabul edilemeyeceğini, ayrıca “avukatların kökten dinci olup olmadıklarının sorgulanmalarının faşizan bir yaklaşım olacağı” gerekçesiyle başörtülü oy kullanan avukatların Disiplin Kurulu’na sevkine gerek görmedi.


Ancak üst organ olan TBB bu kararı kaldırdı ve avukatların disiplin kuruluna verilmesinde ısrar etti. Ankara Barosu da bu kez, “Avukatlık Kanunu ve meslek ilkelerine göre avukatların kılık kıyafet düzenlemelerine uygun davranmalarının zorunlu olduğunu” savunarak Disiplin Kurulu’na sevk etti. Haklarında soruşturma açılan 17 kadın avukata uyarı cezası verildi.


Bu avukatlarından biri karara itiraz etti. TBB ise Avukatlık Yasası’nda buna ilişkin herhangi bir yasaklama olmamasına karşın, “Laikliğe aykırı olduğu” gerekçesiyle itirazı reddetti ve verilen kararı onayladı. (Adnan Keskin/Taraf)


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler