YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baro başkanlarından çözüm sürecine destek
Baro başkanlarından çözüm sürecine destek
14 Mart 2015 23:20
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 17 ilin baro başkanı, çözüm süreciyle uzun süredir devam eden çatışmasızlık ortamının kalıcı barışa evrilmesi için yürütülen çalışmaları kayıtsız ve şartsız desteklediklerini bildirdi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 17 ilin baro başkanı çözüm sürecini desteklediklerini bildirdi.

Batman'da bir araya gelen baro başkanları adına açıklama yapan Batman Baro Başkanı Ahmet Sevim, nevruz bayramı ile çözüme dönük umutların yeşerdiği ve beklentilerin arttığı bir dönemde uzun süredir devam eden çatışmasızlık ortamının kalıcı barışa evrilmesi için yürütülen çalışmaları kayıtsız ve şartsız desteklediklerini söyledi.

Sevim, çözüm sürecinde oluşturulacak izleme heyetine bölge barolarının katkı sunmaya hazır olduğunu belirtti.

 Çözüm sürecinin günü birlik siyasi hesaplara kurban edilmemesi yönündeki genel toplumsal kabulün iç güvenlik paketinin ısrarla çıkarılmasıyla zedelendiğini savunan Sevim, bu durumun yakın zamanda yapılan ortak açıklamanın oluşturduğu heyecanı da gölgelediğini ileri sürdü.

Seçimlerin ardından oluşacak yeni meclisin, çözüm sürecini başarıya ulaştıracak ve tüm toplumsal kesimlerin beklentilerine cevap olabilecek bir anayasa yapımına hızla başlaması gerektiğini vurgulayan Sevim, şöyle dedi:

"Bu bağlamda tüm toplumsal kesimlerin temel hak ve hürriyetlerini güvence altına alacak yeni bir anayasaya ihtiyaç vardır. Demokratik bir toplumun vazgeçilmez unsuru olan siyasi partilerin, seçim sürecinde örgütlenme, propaganda faaliyetlerini kamusal bir baskıya maruz kalmadan yürütmesinin, bu bağlamda halk iradesinin sandığa tam olarak yansıması için demokratik ve adil bir seçim dönemi geçirilmelidir."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler