YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Barış barış diye partiler cepheleşiyor!
Barış barış diye partiler cepheleşiyor!
28 Nisan 2013 16:46
Şişli Belediye Başkanı ve Türkiye Değişim Hareketi Mustafa Sarıgül, merhum halk ozanı Ali Ekber Çiçek’in 7. ölüm yıldönümü sebebiyle düzenlenen anma törenine katıldı. Sarıgül, “Halkımıza barışı anlatıyorlar. Acaba savaşta mıydık?” dedi.

2006 yılında hayatını kaybeden ünlü halk ozanı Ali Ekber Çiçek’in ölümün 7. yıl dönümü sebebiyle Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Güre beldesine bağlı Tahtakuşlar Köyü’nde tören düzenlendi. Törene, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve çok saygıda davetli ile sevenleri katıldı. Helikopterle geldiği beldede çiçeklerle karşılanan Mustafa Sarıgül, Güre Belediyesi’nin Afrodit Termal Tesislerinde sevenleriyle buluştuktan sonra Tahtakuşlar Köyü’ne gitti.
 
Köy mezarlığında bulunan Ali Ekber Çiçek’in mezarı başında düzenlenen anma töreninde konuşan Sarıgül, Çiçek’in dizelerinden bazı mısraları hatırlatıp, göndermeler yaptı. Sarıgül, “Ahdı vefa kadar değerli bir şey olamaz. Ahdı vefalı olmak lazım. Çünkü bu topraklarda bir Ali Ekber Çiçek geldi geçti. O benim hem herşerim, hem yakınım. O bir halk adamı idi. Hiçbir ayrım yapmayan bir ozandı. Din, dil, inanç farkı gözetmezdi. Duygularımızı anlatan bir Anadolu geleneği idi. İktidarın tayın ettiği değil, halkın gönlünde taht kuran çok önemli bir akil adamdı. Gerçek akil insandı. Ekmek ve su bize ne kadar lazımsa, demokrasi de bize o kadar lazım. Ekmek kadar, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti de o kadar lazımdır. Bir sözünde diyor ki, El vurup yaramı incitme. Bu müthiş bir söz” diye konuştu.
 
Mezar başında yapılan anma töreninde saygı duruşunda bulunulduktan sonra dualar okundu ve program sona erdi. Mustafa Sarıgül, daha sonra Güre Belediye Başkanı Kamil Saka ve beraberindekilerle Afrodit Termal Otel’e gitti. Küçük bir basın toplantısı gerçekleştiren Sarıgül, ülkenin bütünlüğünü ilgilendiren yaşamsal konularda bütün siyasi partilerin bir araya gelmesi gerektiğini söyledi. Sarıgül, “Bakın Ali Ekber Çiçek ne diyor, ‘Kırma gönül şişesini yapan bulunmaz. Yıkma halkın binasını ören bulunmaz.' diyor. 'Hukuk binası yıkılırsa, yerine koyamayız' diyor. Biz barışı sağlıyoruz diyenler dikkat etsin, barış düşmanlarına esir düşmesinler yeter. 192 ülke var. Türkiye 82. sırada. Türkiye, dünyanın en büyük ekonomiye sahip 17. ülkesi. İnsanı gelişmişlikte 82. sırada. Böyle bir şey olamaz. Sorun açık, Anadolu insanı yoksul. Şu hale bakın, barış, barış diye partiler cepheleşiyor. Bizim bildiğimiz barış bölmez, birleştirir. Partilerin birleşip bilgi birikimlerini, güçlerini birleştirmesi gerekiyor. Siyasi partiler, sorun çözmek yerine yaklaşan yerel seçimlerin illerdeki genel seçimlerin, değişecek rejimin, başkanlığın, hesabını yapıyorlar. Sorunları daha da çözümsüz hale getiriyorlar” dedi. 

Mustafa Sarıgül, daha sonra halk toplantısına katıldıktan sonra, sevgi gösterileriyle helikopterine binerek Balıkesir’den ayrıldı.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler