YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bardakoğlu'ndan çarpıcı açıklamalar
Bardakoğlu'ndan çarpıcı açıklamalar
Bardakoğlu'ndan çarpıcı açıklamalar
16 Haziran 2008 / 07:43 Güncelleme: 16 Haziran 2008 / 00:00

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, laikliğin dinin alternatifi olmadığını söyledi.


Siirt Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantının açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, hizmetlerini yürütürken bilgiyi esas aldıklarını dile getirerek, dindar insanların aynı zamanda güzel ahlaka sahip olmaları gerektiğini vurguladı. Bardakoğlu, "21 yüzyıl insanları olarak ahlakı daha çok konuşmaya değil, yaşamaya mecburuz. Din adamları aynı zamanda toplumun önderleri ve aydınlatıcılarıdırlar. Din hizmetleri birleştirici, sevdirici toparlayıcıdır. Biz itelemek, korkutmak için değil sevmek için, ilahi rahmetle tanıştırmak için varız. Etnik kökeni, dili, dindarlık derecesi yaşı kültürü mensup olduğu bölge, meşrebi cinsiyeti eğitim durumu kısacası insanlar için oluşturulan ne kadar farklılık varsa, onları önemsemeksizin insanı, insan olarak tanımak ve sevmektir. Din hizmetlerinin özü budur." dedi.


DAHA ÇOK OKUMALIYIZ VE OKUDUKLARIMIZI TARTIŞMALIYIZ
Dinin, çevre, insan hakları ve özellikle kadın hakları ve eğitimine de önem verdiğini belirten Prof Dr. Bardakoğlu din hizmetlerinin geçen yıl verdikleri destekle 3 bin kızın eğitim masraflarını üstlendiğini belirtti. Daha çok okumamız ve okuduklarımızı tartışmamız gerektiğini belirten Prof. Dr. Bardakoğlu, "Camilerimizi okuma mekânlarına dönüştürmek istiyoruz. Bu amaçla ilk etapta on ciltten oluşan kitapları din görevlilerine dağıttık. İkinci etapta da her camide bir kitaplık kurmak istiyoruz. Kitap okuma kampanyasını çok önemsiyoruz. Din görevlileri olarak başlamamız gerekiyor." diye konuştu.


LAİKLİK DİNİN ALTERNATİFİ DEĞİLDİR


Kimsenin başkasının dinine karışmaması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Bardakoğlu Diyanet İşleri Başkanlığı'nın demokrasi, insan hakları, temel hak ve özgürlüklerle bir sorunu olmadığını vurguladı. Bardakoğlu konuşmasını şöyle tamamladı: "Aslında hepsinin gelişmesi düzgün bir din anlayışı, düzgün bir Müslümanlık açısından fevkalade sevindirici gelişmelerdir. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak biz hep Cumhuriyetimizin temel ilkeleriyle laik demokrasiyle çağdaş dünyanın gündeme getirdiği insan hakları, kadın hakları çevrenin korunması gibi ortak faydalarda uyum içerisinde din hizmeti sunmaya gayret ediyoruz .Çünkü zaten inanıyoruz ve biliyoruz ki din bunların aynı düzeninde yer almadığı için ne rakibidir ne alternatifidir.


Türkiye olarak biz bu ahenk içerisinde bu uyum içerisinde dindarlığımızı din anlayışımızı din hizmetlerimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Ve biliyoruz ki laiklik her zaman için dinin alternatifi, karşıtı değil din özgürlüğünün bir imkanıdır. Bırakalım herkes kendi inancını kendi tercihini kendisi özgürce yaşasın kimse kimsenin hayat tarzına karışmadan herkes inandığı şekliyle bu yurdumuzla yaşayabilsin."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler